Petr Voldán: Nový trend - fotbal bez lidí

Venkovský fotbal je na ústupu, za chvíli nebude mít kdo hrát
Venkovský fotbal je na ústupu, za chvíli nebude mít kdo hrát

Sportovní zápasy před prázdnými tribunami jsou velkou výjimkou. Podpora hlediště bývá důležitou součástí snahy zvítězit. V našem fotbale máme ale najednou hned dva případy zápasů bez diváků. Téma, které není jen o sportu, pro Petra Voldána a jeho páteční glosu se sarkastickým titulkem.

Vždycky jsem byl přesvědčen, že nejen fotbal, ale i další sportovní utkání a akce jsou pro jejich aktéry nejen příležitostí k zisku bodů nebo titulů. Že to není snažení jen pro jejich dobrý pocit, zdraví a kondici. Měj jsem dojem, že divák je pro sportovce, tak i vedení klubů a majitele důležitou součástí sportovních klání a soutěží.

V poslední době mám ale stále častěji pocit, že o diváky leckdy snad ani nejde

A ve fotbalu zvlášť. Tak dlouho se snažila pražská fotbalová “S” - Sparta i Slavie vytvořit co nejlepší komfort pro diváky hulváty a výtržníky, až se jim povedlo docílit, že hrála jak včera Sparta na evropské úrovni, tak zítra Slavie v domácí lize bude hrát - před prázdnými tribunami.

Tolerancí a spíš téměř tichou podporou než kontrolou neurvalců a rváčů, které odmítám - na rozdíl od mnoha kolegů novinářů - zvát fanoušky, si oba kluby za trest vykoledovaly zákaz vstupu diváků na tribuny.

Trest tvrdý, ale podle pravidel a myslím si zasloužený. Po mnoha varováních, že světlice a jiná pyrotechnika, tak jako rasistická hesla, ničení zařízení tribun nebo rvačky na stadiony nepatří, došlo nejen na pokuty, ale už i na prázdné tribuny.

Stesky funkcionářů klubů, že kvůli neukázněným jsou trestáni spořádaní fandové, kteří si to nezaslouží, by si měli odpovědní šéfové a majitelé klubů odpustit.

Vizualizace tribun po rekonstrukci letního stadionu v Parduibcích

Naopak by měli konečně něco proti výtržníkům dělat. Ptáte se, když to dokázali ve fotbalové kolébce na Britských ostrovech, proč to nejde u nás? Protože se asi nechce. Ani pořádně kontrolovat, namísto zavírání očí, ani víc investovat do moderních zařízení.

A hráči jsou zaskočeni, že najednou nemají podporu hlediště

Hlediště vůbec bývají spíš prázdnější, než plná, což nesouvisí jen s úrovní našeho fotbalu. Slušní příznivci, natož rodiny, včetně žen a dětí, se do hledišť, kde jim mohou slzet oči nejen nad úrovní hry, ale také ze štiplavých dýmovnic, kde hrozí přiletět úder nebo dokonce sedačka, příliš nehrnou. A tak, kdo soudný by se divil, máme tu novinku - fotbal bez lidí. Než lidé odpovědní pochopí proč a přestanou se jen vymlouvat. Tak raději pohodový pátek i celý víkend

Spustit audio

Související