Petr Voldán: Les vám děkuje, ale...

Sázení stromků (ilustrační foto)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sázení stromků (ilustrační foto)

Nejen houbaři zaplavili o víkendu naše lesy. Víc než třicet tisíc lidí se totiž podílelo na akci Den za obnovu lesa. Výsledek - stovky tisíc vysazených stromků. A k tématu i dnešní glosa Petra Voldána.

Na mnoha místech se asi houbaři v sobotu vylekali, že jsou v lese zbytečně. Myslím tam, kde se srotily doslova davy dobrovolníků, nachystaných vysázet nové stromky. Ale asi jim brzo došlo, že o všechny hříbky, kozáky ani křemenáče nepřijdou. I když nadšenci pro dobrou věc náhodnými nálezy hub také nepohrdli a někteří, ti co neměli ještě lesa dost, si ohnutá záda rovnali i tímto koníčkem.

Byla to taková menší smršť, která se prohnala mnoha porosty

Jenže za sebou nezanechala spoušť, jako přírodní živly nebo kůrovec, ale stovky tisíc nových sazenic na místech, kde by po letech zase měl být les. Ukázalo se, že naše lesy nejsou lidem lhostejné. Leckde dostaly bezejmenné skupiny i tvář známou, protože mezi dobrovolníky bylo nemálo osobností - včetně herců i zpěváků.

Čtěte také

Čehož si média nemohla nepovšimnout a v tomto případě jejich popularizaci “celebrit” coby chvályhodného příkladu chválím i já. Jiří Bartoška, Dagmar Pecková, kardiochirurg Jan Pirk a další - tak jako tisíce neznámých si palec nahoru zaslouží.

A proč jsem k titulku dnešní glosy přidal opět to maličko zpochybňující “ale”? Protože vysadit stromky je sice super a je v tom potřeba dál pokračovat, jen to samo o sobě nestačí.

Musí se o ně dál někdo starat - statistiky registrují uhynulé stromky, kterým nikdo nepovolil úvazky a tak se uškrtily, některé uschnou, jsou i vandalové, kterým nic není svaté - včetně mladých stromečků. A jak upozorňují specialisté - nové stromky okysličí přírodu, zadrží vláhu a dodají stín za desítky let.

Proto je potřeba zároveň chránit stromy, které to všechno pro nás dělají už teď. Před úředníky, co vydají razítko ke kácení často zbytečnému, před developery, kteří za velikány jako odškodné zasadí pár chudáků do dlažby a betonu bez šance na růst.

Na světě jsou prý asi tři biliony stromů

Po sobotě je jich u nás o pár stovek tisíc víc - možná, nevím, kolik jich mezi tím padlo. Les vám proto nejen děkuje, ale - čeká od nás pomoc každý den. A teď už úspěšné pondělí i celý týden.

Spustit audio

Související