Petr Voldán: Hlava mapa

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Startuje už čtvrtý ročník Týdne inovací, který nabídne bezpočet návodů, jak inovovat nejen třeba technická řešení, ale i myšlení (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Mám okno - to je situace, které bychom se všichni nejraději vyhnuli. Jenomže občas se stane, že nás paměť zradí. Ale protože právě dnes startuje už čtvrtý ročník “Týdne inovací”, který nabídne bezpočet návodů, jak inovovat nejen třeba technická řešení, ale i myšlení, je to dnes i téma pro Petra Voldána.

Když si ne a ne na něco vzpomenout, použijeme někdy jako omluvu právě výrok “hlava mapa”. Jinak řečeno, nějak jsem to v hlavě zasunul a teď mi to z ní na chvíli vypadlo... Prekérní situace asi pro každého. Ale protože jsme právě vstoupili do týdne inovací, máme i v tomto případě možnost nového přístupu, protože inovovat lze asi cokoli.

Pokud jde o tu naši hlavu, už jste slyšeli něco o myšlenkové mapě?

Narozdíl od chvilkové mezírky v paměti jde o způsob, jak dostat informaci do mozku a potom ji z něj kdykoli “vylovit”. A to za pomoci náčrtku, jakéhosi grafického uspořádání klíčových slov, která ukazují vzájemná propojeni a vztahy mezi pojmy. Pomáhat si přitom můžete třeba šipkami, kroužkováním nebo barevným rozlišením.

To jsem se dostal trochu víc do hloubky jednoho jediného příkladu, jak můžeme svůj život inovovat, ale ta naše hlava - co se někdy mění na bezradnou “hlavu mapu”, je moc důležitá i při jiných příkladech inovací. Které mají svůj týden a my jsme do něj zrovna dnes vstoupili. A tak se s inovacemi budeme určitě setkávat častěji.

Startuje už čtvrtý ročník Týdne inovací, který nabídne bezpočet návodů, jak inovovat nejen třeba technická řešení, ale i myšlení (ilustrační foto)

I letos k nám přijíždějí zajímavé osobnosti ze světa, aby nám představili svoje nejlepší inovační nápady. Příklad? Přivítáme mladou Američanku, která už ve dvanácti letech sestrojila robota pro vyhledávání plastů ve vodách oceánů. Nebo univerzitní specialisty z Izraele, kteří dovedou vyrábět bioplasty z mořských řas. Ale pozor, máme i svoje hvězdy, byť jejich domácí lesk zdaleka nedosahuje věhlasu ani povědomí, jaké mají ve světě.

Obávám se, že jste zatím moc neslyšeli například o Tereze Vackové, která získala prestižní ocenění na světové soutěži designérů na Tchaj-wanu. V konkurenci dvaceti tisíc prací vyhrála bakalářka ČVUT návrhem komunikačního nákrčníku pro nevidomé. Moderní přístroj jim usnadňuje bezpečnou orientaci v prostoru.

Takže ani my se ve světě inovací neztrácíme, což doufám ukáže i nadcházející týden inovací. A připomínám vám ho i proto, abychom na něj nezapomněli a čím dál tím méně si museli pomáhat okřídleným “hlava mapa”. Teď už ale úspěšné pondělí i celý týden.

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...