Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

Arkády, unikátní sbírky, trofeje i dělo odpalované slunečními paprsky najdete na zámku Opočno

Tři patra arkád, Trčkové z Lípy a rod Colloredo - Mansfeld, legenda o zazděné Kateřině, unikátní sbírky zbrojnice i trofeje z Afriky a Severní Ameriky, ale také dělo odpalované slunečními paprsky - to a ještě mnohem víc je zámek Opočno.

Osmé zastavení letního putování s mikrofonem Českého rozhlasu Hradec Králové a ČRo Pardubice po zámcích a hradech na Orlici nás zavádí do Opočna.

Brnění z kufříku

A hned u vstupu do aréalu jsem na kastelána zámku Tomáše Kořínka "vybalil" první překvapení. Část brnění a tak bylo jasné, že mezi úvodními sály zámku Opočno bude rozsáhlá zbrojnice.

Zámecká zbrojnice

A tam nejen brnění a pušky, byť některé hodně originální, ale třeba i předchůdce dnešních mutifunkčních kutilských nožů.

Dělo na sluneční pohon

Nebo spíš sluneční hodiny s dělem? Jak kdo chce. V každém případě ojedinělá "hračička", kterou na velkém pracovním stole málem přehlédnete.

Střílející sluneční hodiny

Což by byla škoda - malý kanón, který ohlašoval poledne, když o tomto čase sluneční paprsky skrz skleněnou čočku zapálily střelný prach, to jen tak někde neuvidíte.

Afrika a mokasíny indiánů

Mladý kastelán zámku v Opočně Tomáš Kořínek je dobrý vypravěč a ví, čím návštěvníky upoutat. Nás si získal i prohlídkou sálů, kde jsou trofeje z výprav Josefa II. Colloredo-Mansfeld do Afriky a Severní Ameriky. Maličko jsem našeho hostitele nasměroval k tématu i dalšími předměty z cestovatelského kufříku.

Čtěte také

Obdivovatel a častý návštěvník Afriky Jiří Rosa, kterého znáte i z našeho pořadu, mi totiž půjčil pro natáčení dvě nádherné dřevěné masky kmene Makonde z Tanzanie. Ale potom už byl Etnografický sál zámku Opočno jen a jen ve znamení podrobností od pana kastelána.

Trumfoval moje masky například podhlavníkem ze Sůdánu, který měl chránit náročné účesy žen před poničením ve spánku.

A uslyšíte také, že nám Tomáš Kořínek udělal radost i připomínkou mladých let a filmů s Vinnetouem. Indiánské mokasíny jsem si jako kluk z kůže dokonce šil. Tak třeba i vám Opočno připomene něco z mladých let.

Skrytá knihovna a strop jako loď

Ze zastavení na zámku Opočno bych rád ještě upozornil na skrytou knihovnu se spoustou zajímavých tisků a také třeba "stříbrnici".

Čtěte také

Návštěvu místnosti se zvláštními skříněmi a speciálním kufrem pro přepravu nadobí za panstvem na další sídlo jsem si pochopitelně ujít nenechal.

Tak jako uslyšíte o místě, kde je strop jako obrácené dno lodě i s kapitánským můstkem. To je zase herna.

A podívali jsme se i do jedinečné chodby, kam se návštěvy dostanou jen občas. Svými 270 metry je unikátní spojnicí zámku s kostelem a letohrádkem.

Tečka s hrabětem a historikem

I zámek Opočno je tedy potvrzením, že památky na české Loiře - na Orlici - stojí za návštěvu. Což jsme se vám v letním seriálu snažili napovědět s využitím bezpočtu originalit, které jinde nenajdete.

Celé naše putování po zámcích a hradech na Orlici završíme posledním dílem, ve kterém si za týden všechno shrneme. A to při besedě s Františkem Kinským na jeho zámku v Kostelci nad Orlicí a prorektorem Univerzity Pardubice, historikem a numismatikem profesorem Petrem Vorlem na zámku v Pardubicích.

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek v průběhu pěti století

Nejprve ale zámek Opočno v pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" v obvyklém čase - po 18:00 - v pondělí 24. srpna na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové nebo Českého rozhlasu Pardubice.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.