Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici

Arkády, unikátní sbírky, trofeje i dělo odpalované slunečními paprsky najdete na zámku Opočno

Tři patra arkád, Trčkové z Lípy a rod Colloredo - Mansfeld, legenda o zazděné Kateřině, unikátní sbírky zbrojnice i trofeje z Afriky a Severní Ameriky, ale také dělo odpalované slunečními paprsky - to a ještě mnohem víc je zámek Opočno.

Osmé zastavení letního putování s mikrofonem Českého rozhlasu Hradec Králové a ČRo Pardubice po zámcích a hradech na Orlici nás zavádí do Opočna.

Brnění z kufříku

A hned u vstupu do aréalu jsem na kastelána zámku Tomáše Kořínka "vybalil" první překvapení. Část brnění a tak bylo jasné, že mezi úvodními sály zámku Opočno bude rozsáhlá zbrojnice.

Zámecká zbrojnice

A tam nejen brnění a pušky, byť některé hodně originální, ale třeba i předchůdce dnešních mutifunkčních kutilských nožů.

Dělo na sluneční pohon

Nebo spíš sluneční hodiny s dělem? Jak kdo chce. V každém případě ojedinělá "hračička", kterou na velkém pracovním stole málem přehlédnete.

Střílející sluneční hodiny

Což by byla škoda - malý kanón, který ohlašoval poledne, když o tomto čase sluneční paprsky skrz skleněnou čočku zapálily střelný prach, to jen tak někde neuvidíte.

Afrika a mokasíny indiánů

Mladý kastelán zámku v Opočně Tomáš Kořínek je dobrý vypravěč a ví, čím návštěvníky upoutat. Nás si získal i prohlídkou sálů, kde jsou trofeje z výprav Josefa II. Colloredo-Mansfeld do Afriky a Severní Ameriky. Maličko jsem našeho hostitele nasměroval k tématu i dalšími předměty z cestovatelského kufříku.

Čtěte také

Obdivovatel a častý návštěvník Afriky Jiří Rosa, kterého znáte i z našeho pořadu, mi totiž půjčil pro natáčení dvě nádherné dřevěné masky kmene Makonde z Tanzanie. Ale potom už byl Etnografický sál zámku Opočno jen a jen ve znamení podrobností od pana kastelána.

Trumfoval moje masky například podhlavníkem ze Sůdánu, který měl chránit náročné účesy žen před poničením ve spánku.

A uslyšíte také, že nám Tomáš Kořínek udělal radost i připomínkou mladých let a filmů s Vinnetouem. Indiánské mokasíny jsem si jako kluk z kůže dokonce šil. Tak třeba i vám Opočno připomene něco z mladých let.

Skrytá knihovna a strop jako loď

Ze zastavení na zámku Opočno bych rád ještě upozornil na skrytou knihovnu se spoustou zajímavých tisků a také třeba "stříbrnici".

Čtěte také

Návštěvu místnosti se zvláštními skříněmi a speciálním kufrem pro přepravu nadobí za panstvem na další sídlo jsem si pochopitelně ujít nenechal.

Tak jako uslyšíte o místě, kde je strop jako obrácené dno lodě i s kapitánským můstkem. To je zase herna.

A podívali jsme se i do jedinečné chodby, kam se návštěvy dostanou jen občas. Svými 270 metry je unikátní spojnicí zámku s kostelem a letohrádkem.

Tečka s hrabětem a historikem

I zámek Opočno je tedy potvrzením, že památky na české Loiře - na Orlici - stojí za návštěvu. Což jsme se vám v letním seriálu snažili napovědět s využitím bezpočtu originalit, které jinde nenajdete.

Celé naše putování po zámcích a hradech na Orlici završíme posledním dílem, ve kterém si za týden všechno shrneme. A to při besedě s Františkem Kinským na jeho zámku v Kostelci nad Orlicí a prorektorem Univerzity Pardubice, historikem a numismatikem profesorem Petrem Vorlem na zámku v Pardubicích.

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek v průběhu pěti století

Nejprve ale zámek Opočno v pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" v obvyklém čase - po 18:00 - v pondělí 24. srpna na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové nebo Českého rozhlasu Pardubice.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.