Pavilon Ptačí svět v Safari Parku Dvůr Králové vám po přestavbě přiblíží ostrov Madagaskar

18. červen 2019 10:27
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pavilon Ptačí svět v Safari Parku Dvůr Králové vám přiblíží ostrov Madagaskar

Návštěvníky Safari Parku Dvůr Králové čeká už brzy jedna z letošních novinek. Tou bude nový kabát pavilonu Ptačí svět, kterým se pracovnicí zahrady pokouší představit faunu a flóru ostrova Madagaskar. Expozice je zatím mimo provoz, na poslední úpravy se zašel s mikrofonem podívat redaktor Václav Plecháček.

Stojíme uprostřed Pavilonu Ptačí svět v Safari Parku Dvůr Králové, který je mimo provoz už zhruba půl roku. Stavbou procházíme společně se zoologem Michalem Podhrázským:
„Nacházíme se v té menší hale, kterou jsme si pracovně nazvali Madagaskar. Původně se tady nacházel prostor zarostlý bujnou vegetací. Tyto haly jsme měli tři. Takže jsme návštěvníkům chtěli nabídnout trošku něco jiného. A tato hala by měla být suchá."

Fosy žijí jen na Madagaskaru. Mláďata s matkou ale uvidíte i v Safari Parku Dvůr Králové

Mládě fosy madagaskarské v Safari Parku Dvůr Králové

Safari Park Dvůr Králové se pyšní dvojčaty fos madagaskarských. Pokud chcete vidět jejich tříměsíční koťata s matkou, stačí se zastavit v pavilonu šelem. Nejraději tam šplhají po větvích nebo se kočkují. Spokojeně vypadá i samička, která je před třemi měsíci přivedla na svět. Mimo jiné proto, že coby kojící matka dostává větší příděl potravy. Na jídelníčku má králíky a slepice, ale i hovězí nebo telecí maso.

A hned doplňuje, co se tady vlastně změnilo:
„Vnitřek haly je úplně nový. Původně tady byly voliéry s ptáky. Teď se tu návštěvníci setkají s vyschlým kaňonem koryta řeky. Interiér je kompletně nový, zcela jiný, než to bylo dříve."

Přišli jsme k místu, kde jsou velké prosklené vitríny. A za nimi se připravují nová terária.
„Ty tam teprve budou, momentálně se vyrábí. Jedná se v podstatě o úplně novou expozici, která tady vůbec nebyla. Za sklem by již brzy měli být hroznýši madagaskarští, hroznýš Dumerilův a hroznýši psohlaví. Plus v tuto chvíli hledáme madagaskarské obojživelníky a sháníme i hmyz, abychom vše představili komplexně.

Pavilon Ptačí svět v Safari Parku Dvůr Králové vám přiblíží ostrov Madagaskar

Michal Podhrázský vysvětluje, co chtějí odborníci v novém pavilonu zájemcům ukázat.
„Pavilon se sice jmenuje Ptačí svět, ale my chceme návštěvníkům představit pestrou biodiverzitu Madagaskaru. Takže tady nebudou jen ptáci, ale budou zde i obojživelníci, plazi a také savci. Ti budou zastoupeni fosou, což je endemická šelma tohoto afrického ostrova."

VIDEO: Ptačím křikem připomínajícím lidský smích se hlásí o pozornost mládě zejozoba afrického

Mládě Zejozoba afrického v ZOO Dvůr Králové nad Labem

V zoologických zahradách nepříliš často chovaný pták je od od roku 2012 novým obyvatelem ZOO Dvůr Králové nad Labem. Dospělé ptáky najdete ve venkovní voliéře, jejich potomka uvnitř pavilonu Ptačí svět.

Za modernizaci Ptačího světa zaplatí Safari Park Dvůr Králové 6,5 milionu korun. Zdaleka to ale není jediná letošní investice.

„Právě probíhá rekonstrukce Vodních světů, tedy části, kterou nazýváme Tropická řeka. Tam se náklady vyšplhají na 15 milionů korun. A na konci září zahájíme rekonstrukci Pavilonu šelem a ta bude stát přibližně 5 milionů korun," potvrzuje Andrea Jiroušová, tisková mluvčí Safari Parku Dvůr Králové.

Pavilon Ptačí svět se ve Dvoře Králové nad Labem zkušebně otevře tento víkend. K oficiálnímu slavnostnímu otevření dojde 28. června u příležitosti Dne s Českým rozhlasem Hradec Králové.

Spustit audio

Související