Otočit plně funkční větrný mlýn z 19. století ve skanzenu v Krňovicích dá pěknou fušku. Váží 20 tun
V Podorlickém skanzenu v Krňovicích na Královéhradecku letos návštěvníci poprvé uvidí plně funkční větrný mlýn. Stavba věrné repliky mlýna z nedalekých Librantic z 19. století byla dokončená v loňském roce, mlýnské zařízení provozovatelé skanzenu dodělali letos na jaře.
„A jedem. Ještě deset stupňů chlapi a bude to ono."
Rodina Zárubova má právě plné ruce práce u nového větrného mlýna.
Čtěte také
Co se tu přesně děje vysvětluje Václav Záruba, nejstarší člen rodiny.
„Natáčíme mlýn proti větru pomocí takzvaného berana. Protože tohle je slezský beraní mlýn. Na rozdíl od holandského mlýna, kde se natáčí pouze hlava, tak tady se celý mlýn i s mlýnicí natáčí podle směru větru."
A je to docela pěkná dřina.
„Mlýn váží kolem 18 až 20 tun. A vysoký je jako třípatrový dům. Dá se říct, že to je vůbec jeden z největších slezských beraních větrných mlýnů, který byl kdy v naší republice postaven."
„Aby se mlýn začal točit, tak se musí odbrzdit. Syn jde právě nahoru a brzdu odbrzdí."
Jdeme se podívat nahoru
Čtěte také
Tady je nějaké kolo na laně. Copak se s ním provádí?
„Vlastní brzda se ovládá takzvaným drakem, což je taková velká páka. Zatáhnu za lano, to se začne odvíjet z bubnu a zvedá draka. A o patro výš se přes páku odbržďují lopatky mlýna. Teď už by se měly točit."
Jak rychle se lopatky větrného mlýna točí?
„Jedna otáčka je zhruba šest vteřin."
Čtěte také
„My jsme tento mlýn z Librantic postavili hlavně kvůli tomu, že ve 40. letech 19. století bylo obrovské sucho. V Libranticích neměli ani vodu a museli pro ni jezdit do řeky Orlice. A právě v okolí Librantic, Výrava, Černilov, bylo v jednu dobu takových mlýnů dohromady asi 16."
Mlýn je tedy nyní plně funkční?
„Dá se říct, že mlýn je absolutně plně funkční na vítr. Oproti jiným, kde se předvádí chod a pohání mlýn elektromotor a podobné finty. Ale u nás ne, tady je vše opravdu tak, jak to má být, původní," dodává Václav Záruba.
Oficiálně si první návštěvníci větrný mlýn v Podorlickém skanzenu v Krňovicích na Královéhradecku budou moci prohlédnout od 15. května.
Podorlický skanzen Krňovice
je jediné muzeum tohoto typu v Královéhradeckém kraji. K vidění jsou historické stavby, dobové vybavení a technika. Soustřeďuje architektonické a technické památky regionu Královéhradecka, podhůří Orlických hor a Podkrkonoší.
Související
-
Muzeum Náchodska vyhlásilo sbírku předmětů do nové expozice o Hronově v přízemí budovy Čapkova mlýna
Muzeum Náchodska vyhlásilo sbírku předmětů do chystané expozice v Hronově. Ta bude umístěna v přízemí budovy Čapkova mlýna. Jenže muzeum do ní zatím nemá co dát.
-
Hrnčířův mlýn v Českém Meziříčí zachránila parta nadšenců před demolicí. Teď mu vrací bývalý lesk
V Českém Meziříčí pokračuje obnova historického Hrnčířova mlýna. Stavbě připomínané už v 16. století hrozila demolice, před dvěma lety se jí ale ujala parta nadšenců.
-
Všem mlýnům přeji, aby měly štěstí na majitele. Máme u nás unikáty, tvrdí molinolog Radim Urbánek
Roztočíme spolu pomyslné mlýnské kolo, ve studiu je ředitel Městského muzea v Ústí nad Orlicí Radim Urbánek, který je molinolog, tedy specialista na mlýny a mlýnské stavby.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Zcela ignoroval, že nevykupuje šrot.‘ Nejvyšší soud zamítl dovolání v případu ukradených soch z bronzu
-
Když je rodina největším nebezpečím. ‚Dítě opravíme jako v autoservisu, co ale rodiče?‘ ptají se ústavy
-
Vlakem levně a vsedě? Mezi metropolemi je to v pátek a v neděli těžší, jízdenku kupte aspoň tři dny dopředu
-
‚Vyhlášení stanného práva bylo neústavní.‘ Opoziční strana chce odvolat jihokorejského prezidenta