Muzeum Náchodska vyhlásilo sbírku předmětů do nové expozice o Hronově v přízemí budovy Čapkova mlýna

17. duben 2021 09:21

Muzeum Náchodska vyhlásilo sbírku předmětů do chystané expozice v Hronově. Ta bude umístěna v přízemí budovy Čapkova mlýna. Jenže muzeum do ní zatím nemá co dát. Proto vyhlásilo sbírku a žádá místní o zapůjčení nebo darování zajímavých předmětů, které se jakýmkoli způsobem týkají regionu. 

Čtěte také

„Díváme se na Egona Hostovského a jeho knihu s názvem Nezvěstný. To si myslím, že tam určitě dáme," říká správkyně plánované expozice v Čapkově mlýně v Hronově Drahomíra Večeřová.

Právě se probírá jednotlivými předměty, které by lidé mohli na nové výstavní ploše vidět.
„Ráda bych přemístila expozici o dolování, které bylo ve velkém prováděno na Hronovsku."

Jenže exponátů, které by měly přitáhnout pozornost návštěvníků, je podle ředitele Muzea Náchodska Sixta Boloma Kotariho v depozitářích překvapivě velmi málo.
„Procházeli jsme naše depozitáře a zjistili jsme, že tam toho mnoho k Hronovu nemáme. A hlavně ne mnoho toho, co by stálo za vystavení, aby to návštěvníky do naší nové expozice přitáhlo."

Proto muzeum vyhlásilo sbírku předmětů

V ní žádá lidi, kteří mají k Hronovu a jeho historii blízko, o zapůjčení nebo darování zajímavých věcí.
„Úplně ideálně by to měly být exponáty, které jsou na první pohled působivé. Když si představíte, že vstoupíte do prostor expozice, tak něco, co vás hned udeří do očí."

Představy o tom, jak by nová expozice měla vypadat, už vedení muzea má. Bude rozdělena na tři části.
„První část se týká města Hronova, jeho dějin a osobností, které jsou s tímto místem spojeny. Druhá část je samozřejmě logicky vázána na příběh sourozenců Čapkových, kteří tam v dětství čerpali inspiraci pro svá budoucí díla. A konečně část třetí připomíná budovu jako papírnu. A tam chceme mít dokonce i dílnu, aby si každý návštěvník odnesl kus papíru, která si sám vyrobí."

Čtěte také

Koho výzva muzea zaujala a má co nabídnout, může se obrátit přímo na správkyni sbírek.

„Budu moc ráda, pokud by lidé, kteří nám mají co nabídnout k zapůjčení nebo darování, aby mne kontaktovali na telefonním čísle, které je uvedeno na webových stránkách muzea i na plakátech, které plánujeme vylepit po Hronově," dodává Drahomíra Večeřová.

Nová expozice bude v Čapkově mlýně vznikat v příštím roce. Do té doby také potrvá sbírka, kterou Muzeum Náchodska vyhlásilo.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související