Orlickou galerii najdete v krásném rychnovském zámku. Výstavní prostory vás ohromí svou velikostí

25. srpen 2019 10:09

Umění nespí ani o prázdninách. Zvlášť, když lidé kromě vody a památek navštěvují i galerie. Do věže rychnovského zámku, kde sídlí Orlická galerie, se zašla podívat i reportérka Jana Házová.

Historik umění Vlastislav Tokoš nás vede do stálé expozice, kde ale přibylo několik vzácných novinek.
„Jedná se o obrazy, které se vztahují ke stálé expozici, máme zde expozici malířů Orlických hor. Právě od Bedřicha Piskače máme krásný obraz z roku 1928 z jeho pobytu na Korsice."

Čtěte také

Když se v galerii návštěvníci zastaví při svých prázdninových toulkách, co všechno uvidí? Protože výstavní prostory jsou opravdu veliké.

„Kromě stálé expozice tady máme také výměnné výstavy. Letos je to například výstava prací Josefa Holuba. To byl žák Julia Mařáka. A i když velkou část svého života prožil v Kralupech nad Vltavou, tak v roce 1952 přijíždí do Kvasin a až do své smrti zde maloval."

Procházíme spletitými zámeckými chodbami Orlické galerie, které jsou opravdu dlouhé a velké.

„Na výstavě Josefa Holuba najdeme typické motivy oné "mařákovské školy". Ať už jsou to památeční místa jako Křivoklát či Říp, potom zákoutí s vodní hladinou."

Vcházíme do poslední výstavní místnosti v řadě. Zde je také jedna z aktuálních výstav. A ta má zvláštní název.

„Autorem výstavy je Jan Antonín Venuto a vystavujeme je unikátní veduty českých a moravských měst. A ještě bych vám rád představil výstavu, která byla instalována k divadelnímu festivalu Poláčkovo léto. Jedná se o výstavu k rychnovskému rodákovi Robinu Kaločovi," dodává Vlastislav Tokoš.

Většinu zdejších obrazů potom vystřídá pravidelná podzimní výstavní sezóna. Ta začne v Orlické galerii v Rychnově nad Kněžnou 20. září.

Pro potřeby expozic Orlické galerie jsou upraveny prostory ve druhém poschodí Kolowratského zámku

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související