Opravený kostel svatého archanděla Michaela ve Vernéřovicích je znovu dominantou Broumovska

12. říjen 2019 10:43

Náročná obnova kostela ve Vernéřovicích na Broumovsku spěje ke konci. Oprava za 6 milionů korun se podle faráře Martina Lanžiho oproti původnímu plánu protáhla. Další kostely z takzvané Broumovské skupiny kostelů ještě největší práce čekají. Právě do Vernéřovic se vypravila reportérka Jana Házová.

Po schůdkách stoupáme do areálu kostela ve Vernéřovicích, který už je v novém kabátě.

Čtěte také

„Je to tak. Nejstarší kostel z broumovské skupiny kostelů svatého archanděla Michaela už má nový šat a novou fasádu. Teď už tedy dokončujeme takové ty uklízecí práce. Zrovna se společnost, která tady realizovala práci, začíná stěhovat," říká Martin Lanži.

Pan Vítek se od začátku účastnil prací. Jeho firma se specializuje na obnovu historických památek. V čem je to jiné oproti běžným stavbám?
„Převážně musíme dodržovat původní postupy, používají se vápenné malty. Konkrétně je také na tomto kostele. A co se týče barvy, tak se jedná o vápenný nátěr s minerálními pigmenty. Vycházelo se přitom z původních vrstev, které se našly. Tohle by měla být ta nejpůvodnější barva kostela."

I věžní sluneční hodiny prošly obnovou

„Je to, pokud se nepletu, jediný kostel ze skupiny broumovských kostelů, který má sluneční hodiny. Je to něco, co bude dělat kostel naprosto osobitým. A po těch mnohých desetiletích, kdy měl takovou smutnou, škaredou fasádu, tak je nyní opravdu dominantou tohoto regionu," usmívá se Martin Lanži.

Náročná obnova kostela ve Vernéřovicích na Broumovsku spěje ke konci

Co vše se tedy povedlo na unikátním kostele ve Vernéřovicích udělat?

Čtěte také

„Kromě fasády se řešily ještě trošku okenní výplně, dále se částečně řeší mobiliář kostela a dva boční oltáře, které by potřebovaly mnohem víc, ale zkrátka máme nějaký rozpočet, vedli jsme velké debaty s památkovou péčí, ale ze strany farnosti to opravdu nešlo, abychom byli schopni tohle kofinancovat," doplňuje Martin Lanži.

Spolu s kostelem ve Vernéřovicích zdejší řemeslníci opravují ještě dvě další stavby unikátní broumovské skupiny kostelů. Konkrétně jde o kostel v Ruprechticích a také v Heřmánkovicích. Tam práce po zimní pauze budou pokračovat.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související