Své 300. narozeniny oslavily broumovské kostely v Bruselu speciálním charitativním kalendářem

8. prosinec 2018

Je to právě 300 let, co se začalo se stavbou osmi unikátních kostelů na Broumovsku, které navrhl Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác. Právem jsou považovány za barokní perly regionu a usiluje se proto nejen o jejich obnovu, ale i o zápis na seznam evropského kulturního dědictví UNESCO. 

K významnému výročí byl vydán speciální charitativní kalendář, který byl slavnostně představen až v Bruselu.

„Dlouhodobě se snažím oblast a tamní kostely zviditelnit, protože jsou skutečně jedinečné. Nikde jinde v Čechách totiž nenajdete tolik kostelů blízko sebe, a to ještě od tak uznávaného architekta, jako byl Dientzenhofer. Vydat k tomuto významnému výročí kalendář proto bylo logickým krokem a jsem rád, že jsme ho veřejnosti poprvé mohli ukázat zrovna v Bruselu a s přítomnými novináři, lidmi z Evropské komise a dalšími důležitými osobnostmi probrat, jak se už nejen kostelům, ale celému Broumovsku pomohlo,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který akci k představení kalendáře zorganizoval.

I za oceánem hledá mladý farář Martin Lanži pomoc pro chátrající barokní kostely na Broumovsku

Bezděkov

Broumovsko je jednou z nejbohatších oblastí naší vlasti na sakrální stavby. Jsou tu stovky sakrálních staveb, ať už jde o kostely, kaple, boží muka nebo kříže u cesty. Sloužily nebo ještě slouží pro náboženské, popřípadě rituální úkony. Nejstarší dřevěnou sakrální stavbou v České republice je kostelík v Broumově z druhé poloviny 12. století. Zatímco ten je poměrně zachovalý, řada dalších sakrálních staveb bohužel chátrá. Kdo se o stovky let staré památky postará? Místní farnost chce provést alespoň nejnutnější opravy, především střech, fasád a části interiérů.

Kalendáře do Bruselu osobně přivezl broumovský děkan Martin Lanži, který účastníkům akce přiblížil nelehký boj za záchranu sakrálních staveb, jež se daří jen díky nezměrné ochotě mnoha dobrovolníků, památkářů, úředníků, pedagogů, politiků, malých a velkých sponzorů a i díky dotaci od Evropské unie.

„Naším cílem je kostely otevřít veřejnosti podobně, jako je celoročně otevřený třeba kostel v Neratově. K tomu ale bude potřeba ještě mnoho oprav, usilovné práce i financí. Pevně ale věřím, že to zvládneme,“ komentuje situaci Lanži a skromně upozorňuje, že autorem fotografií v kalendáři je jeho rodný bratr Dan Veselský.

Za pět let se celá oblast Broumovska obrovsky proměnila

„Když jsem před necelými pěti lety téma pomoci Broumovsku na půdě EP poprvé otevřel, neuměl jsem si jasně představit, co vše spustíme. Ta oblast obrovsky ožila, je teď ve všech turistických průvodcích a už před dvěma lety nám hoteliéři během letních měsíců hlásili plnou obsazenost ubytovacích zařízení. Letos dokonce rozšiřovali kapacity. Ve vylidňující se oblasti znovu začaly fungovat různé služby a skvěle funguje také přeshraniční spolupráce, kdy už i z Valbřichu do Meziměstí jezdí linkový autobus. Lidé a podnikatelé se jednoduše dali dohromady a mám z toho opravdu velkou radost,“ doplnil Tomáš Zdechovský.

Své 300. narozeniny oslavily broumovské kostely v Bruselu speciálním charitativním kalendářem
autor: baj | zdroj: Poslanecká kancelář europoslance Tomáše Zdechovského
Spustit audio

Související