Na cestách česko - polským pomezím s Petrem Voldánem

Prádlo ze skla? Po stopách sklářských tradic aneb foukači, nápady a česko - polská spolupráce

Největší audioportál na českém internetu

Řemeslo pokračuje - foukač - Sklárna Julia v Piechowicich u Sklářské Poreby | Foto: Petr Voldán, Český rozhlas, Český rozhlas

Po stopách sklářských tradic aneb foukači, nápady a česko - polská spolupráce (7. díl z 9)

To je už sedmé téma našeho letního speciálu, ve kterém vás na rozhlasových vlnách zveme v pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" na zajímavá místa z "druhé strany" hranice. Poblíž hranice mezi východočeským regionem a Polskem hledáme pozoruhodnosti, ke kterým máme blízko a často o nich ani nevíme. Zároveň vás chceme inspirovat v době, kdy cestování přece jen stále ovlivňuje situace kolem "koronavirových" omezení.

Tentokrát jsme se vydali po stopách profese, která k regionu po obou stranách hraničních hor - ať už Krkonoš nebo Orlických hor - po staletí patří. V poslední době ale bojuje o přežití. I když se mi zdá, že putování za skláři dává naději k mírnému optimismu...

Sklo ve všech možných podobách

Začínáme ohlédnutím do historie. A to v Krkonošském muzeu v Jelení Hoře, jehož expozice skla je údajně největší v Polsku.

Čtěte také

I když konstatování o pohledu jen do historie sklářství není úplně přesné, protože už vstupní hala muzea představuje současná, moderní díla sklářů (viz. fotografie). A musím konstatovat, že takové "skleněné prádlo" na šňůrách nad hlavou vypadá nesmírně zajímavě. Navíc i věrohodně.

Ale i vitríny v expozici ukrývají nejeden skleněný unikát. Třeba i "uranové" sklo specifické zelené barvy. Protože jsem nestihl všechno popsat slovy pro další pokračování pořadu "Na cestách", leccos vám napovídá i naše fotogalerie.

Skleněné opojení a sklářské propojení

Mám sklo rád a řemeslo sklářů i fantazii a zručnost těch uměleckých zrovna tak. Proto jsem si expozici v muzeu v Jelení Hoře doslova užíval. Mezi artefakty z hutí v Čechách i v Polsku - jsou tu zastoupeny snad všechny významnější sklárny naše i našich sousedů, což vám v pořadu připomenu detailně - jsem si vybavoval i svoje časté novinářské "doteky" se sklem a skláři.

Čtěte také

S profesorem Libenským v ateliéru skla na UMPRUM, se skleněnými "obrazovkami" pro Novou scénu Národního divadla, s legendární vázou Savoy finského designéra Alvara Aalta ve sklárně Iittala.

A také skleněné království na ostrově Jeju v Jižní Koreji, kde jsem mohl se štábem České televize Ostrava natočit cestopisný fejeton Postřehy odjinud ve skleněné kavárně Bořka Šípka. Právě jemu věnovali vzpomínkovou expozici i v Krkonošském muzeu v Jelení Hoře, když architekt, výtvarník a designér zemřel.

Huť Julia v Piechowicích

Z muzea v Jelení Hoře jsem ale rychle spěchal za sklářskou současností. Cílem výpravy s mikrofonem letního speciálu "Na cestách" byla sklárna s historií od roku 1866. Průvodcem prostorami jednoho z posledních výrobců křišťálového skla v Polsku mi byl pan Bartosz Browarny z managementu firmy.

Vstup do expozice skla - Krkonošské muzeum Jelení Hora

Dlužno dodat průvodcem nesmírně pozorným, vstřícným a zasvěceným. Což máte možnost posoudit v pořadu i podle velice trefných slov mého partnera u mikrofonu jak o produkci křišťálu, tak o historii či aktivitách sklárny Julia.

Foukači, nápady, spolupráce

Tři slova, která charakterizují obsah pořadu, týkající se sklářského řemesla v huti Julia. Návštěvu atraktivního prostoru u pecí s roztaveným sklem a mistry skláři s píšťalami jsem si ujít nenechal. I když kvůli hluku, jak uslyšíte sami, to pro rozhlasovou nahrávku zrovna přívětivé místo není.

A tak vám postupně představíme i vzorkovnu nejen tradičních, ale i pozoruhodně nápaditých výrobků, kterými se sklárna snaží udržet při životě v evropské konkurenci i v atmosféře tlaku levné asijské produkce.

Povídali jsme si o spojení sklářů s výrobci porcelánu, o neotřelých nápadech, jako je svíčka s aromatem Krkonoš ve skle z Piechowic atd.

Co mě navíc hodně zaujalo a myslím že chytne i vás posluchače, to jsou příklady spolupráce našich a polských sklářů. Ta funguje mezi Piechowicemi a Harrachovem i na dalších frontách. Třeba překvapivě i tak, že namísto konkurenčního boje prodávají ve firemní prodejně ve sklárně Julia i české sklo.

Sklářské řemeslo ještě žije

Jak uslyšíte, pan Bartosz Browarny končí naše povídání o sklářských tradicích a současnosti řemesla s mírně optimistickým naladěním. I když problémy oboru i na obou stranách Krkonoš dobře vnímá. Ale skláři nesedí s rukama v kapsách - existují také mnohé společné projekty. "Cesta skla", pomyslná trasa mezi Novým Borem a Jelení Horou, tvůrčí dílny, sklářské festivaly, vzájemná propagace cestovního ruchu.

Prádlo - aktuálni expozice skla - Krkonošské muzeum Jelení Hora

Zkrátka - náš pořad chce ukázat, že sklářská tradice a tradiční řemeslo na obou stranách hranice žije a vy se o tom můžete na svých cestách i přesvědčit. V huti Julia v Piechowicích i jinde vás rádi přivítají.

Víc už se ale dozvíte v našem sedmém pokračování pořadu "Na cestách" v pondělí 16. srpna po 18:00 hodin. A za týden vás opět na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové i Pardubice pozvu jen kousek za hranici s Polskem, tentokrát do podzemí.

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.