Petr Voldán a František Kinský vás s rozhlasovým mikrofonem provedou po zámcích a hradech na Orlici
Království voňavých růží, nádhera nad hlavou i obraz od Marie Terezie. To vše má zámek Častolovice
Královna květin, kazetové stropy, ale i Marie Terezie jako malířka nebo flanel na stěnách a pes plemene mops na freskách - nejen tato lákadla, ale ještě mnohem víc vás čeká na zámku v Častolovicích.
První polovinu našeho letního putování s mikrofonem pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” po zámcích a hradech na Orlici uzavíráme návštěvou renesančního zámku Častolovice. A už při vstupu do areálu mě vítá pnoucí se silně vonící chlouba - růžová Constance Spry. Což je růže, jedna z více než dvou stovek zátupkyň královny květin v Častolovicích.
Čtěte také
Nešlo nezačít rozhlasovou procházku silným přivoněním, protože růže, tzv. staromódní, tedy staroanglické i starofrancouzské, které si z velké většiny přivezla zámecká paní Diana Phipps Sternbergová z Anglie, to je fenomén s Častolovicemi už nerozlučně spojený.
Růžovou zahradu zakládala matka současné majitelky zámku a přehlédnout je nejen nemůžete, ani byste neměli. Jsou totiž mezi nimi kromě Constance Spry i další vzácné “kousky”. A byl jsem rád, že i růžička z naší zahrádky, kterou jsem pro zámeckou paní předal do rukou našeho průvodce, správce Zdeňka Bachmana, stylově do rozária zapadala.
Nádhera nad hlavou
Zámky a hrady na naší Loiře, tedy na Orlici, ukrývají nejrůznější unikáty. V Častolovicích se k nim řadí vedle ojedinělé kolekce růží také například kazetové stropy. Mohli jsme je obdivovat v Rytířském sále hned poté, co jsem za vstupními dveřmi odhalil saně.
Proč saně na zámku, to už vám v pořadu “Na cestách” poví Kateřina Kovaříčková, která se se Zdeňkem Bachmanem v představování zajímavostí zámku v Častolovicích u našeho mikrofonu střídala.
Kazetové stropy, datované kolem roku 1600 ve čtyřech sálech a komnatách, stojí určitě za pozornost, byť jejich představení jen v rozhlasové podobě za vizuálním zážitkem přece jenom trochu “kulhá”. Proto nabízíme i fotografii v malé fotogalerii.
“Zámecký” flanel z textilek v regionu
Mezi snímky najdete i důkaz přítomnosti dalšího unikátu na zámku v Častolovicích. Asi těžko někde jinde najdete komnaty vytapetované flanelem se vzorem “pyžamo či košile” z vychodočeských textilek. Přesně takovou ojedinělost tu mají díky nápadu, kterým Diana Phipps Sternebergová potvrdila svoji pověst nápadité a citlivé bytové architektky.
Její rady pomáhaly i v rozhodování Dagmar Havlové a jejího manžela při zařizování interiérů. A bylo také hned jasné, proč můj cestovní kufřík s překvapeními pro hosty u mikrofonu skrýval tentokrát prozaicky obyčejné flanelové pyžamo. Mimochodem, nevěřili byste, jak se flanel k zámeckým interiérům v Častolovicích hodí.
Mops ve vitríně i na freskách
Je toho hodně, kvůli čemu stojí zámek Častolovice navštívit. Mají tu třeba moc rádi zvířata, což nám mezi výběhy zámeckého zvěřince potvrdil Zdeněk Bachman.
Čtěte také
A narozdíl od většiny ZOO, u zámku v Častolovicích je krmení zvěře povoleno. Pochopitelně za jistých pravidel, mají tam pro vás připravené krmení a zvířata na šustění pytlíčků moc dobře slyší.
A můžete vidět ještě další unikát - zámecká paní Diana Phipps Sternbergová je totiž milovnicí psího plemene mops. Takže nepřekvapí, že “mopslíci” mají i svoji výstavku v jedné ze zámeckých komod, kde je spousta figurek mírumilovného a chytrého psa, a že jsme si o psech také popovídali v pokračování pořadu “Na cestách”.
A dva zástupci plemene, o jehož rozšíření se zasloužil rod Viléma Oranžského, jsou zvěčněni i na freskách na zdech zámeckého nádvoří.
Malířka Marie Terezie
Nakonec přidám ještě zajímavost hodně překvapivou. Zaskočilo mě totiž, že na zámku v Častolovicích mají obrázek, jehož autorkou je Marie Terezie.
Zámek Častolovice
Historie zámku Častolovice sahá do 13. století, kdy zde stála vodní tvrz. Později patřily Častolovice několika různým majitelům. Nejznámnější z nich byl Jiří z Poděbrad, jehož první ženou byla Kunhuta ze Sternberga. V roce 1992 byl zámek v restituci navrácen současné majitelce Dianě Phipps Sternbergové.
Nenápadně “ukrytý” v komodě jednoho ze sálů dokumentuje, co asi mnozí z nás netušili - že rakouská císařovna a jediná vládnoucí žena na českém trůně malovala a navíc, že doklad toho máme u nás v Častolovicích.
Čtěte také
Takže, tak jako u předchozích dílů letního putování po zámcích a hradech na Orlici máme pro vás intentokrát na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice nemálo zajímavostí.
Stačí si nás naladit jako obyvkle v pondělí - tentokrát 27. července - po 18:00 a můžete s námi navštívit zámek Častolovice.
O týden později, první pondělí v srpnu, se vypravíme s pořadem “Na cestách” po zámcích a hradech na Orlici na zříceninu hradu Potštejn.
Petr Voldán
Související
-
Zámky na Orlici, to je francouzský fenomén na české řece. Víte, kudy teče česká Loira?
Cestovat a poznávat krásy našeho kraje můžeme celý rok. My se dnes zatouláme do podhůří Orlických hor, kde celou řadu památek propojuje řeka Orlice.
-
Diana Sternbergová vložila své vzpomínky do obnovy renesanční perly pod Orlickými horami
Prázdniny klepou na dveře! Jak jsou na ně a hlavně na prázdninové návštěvníky připraveni na zámku v Častolovicích? Na to se dnes zeptáme zámeckého správce Zdeňka Bachmana.
-
Sedm ojedinělostí, které nejsou nikde na světě, najdete na zámku Doudleby nad Orlicí z 16. století
Dnes se s Českým rozhlasem Hradec Králové podíváte do Doudleb nad Orlicí, kde stojí krásný, renesanční zámek, který patří po mnoho staletí rodu Bubnů z Litic.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.