Neprakta 100. Kreslíř Jiří Winter byl renesančním člověkem všestranných zájmů a širokého rozhledu

3. srpen 2024 07:38

V Safari Parku Dvůr Králové teď můžete obdivovat nejen exotická africká zvířata, ale také nahlédnout do nevšedního života Jiřího Wintera - Neprakty. Výtvarník známý z časopisu Dikobraz byl totiž uznávaným antropologem, orientalistou, cestovatelem, badatelem a sběratelem. 

Ve dvorském safari parku máte příležitost vidět zblízka unikáty z jeho sbírky jako třeba bubínek z Tibetu damaru nebo malou indiánskou lebku a různé rituální předměty. Že byl Jiří Winter renesančním člověkem všestranných zájmů a širokého rozhledu, přesvědčila jeho žena Daniela i redaktorku Danu Voňkovou.

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter - Neprakta, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se ale například také o antropologii a tajemno všeho druhu. Byl vyhlášeným gurmánem, vášnivým sběratelem, cestovatelem a milovníkem zvířat. Nejvíce ale proslul jako autor kreslených vtipů a knižní ilustrátor.

Čtěte také

Patřil k autorům humoristického časopisu Dikobraz a známá byla jeho spolupráce s humoristou Miloslavem Švandrlíkem. Winter pracoval také na portrétech některých našich historických osobností (např. Karla IV.), jejichž kosterní pozůstatky zkoumal prof. Vlček. Jedním z nejzajímavějších děl z této oblasti je i portrét Zdislavy z Lemberka, který vytvořil na přání papeže Jana Pavla II.

Jiří Winter se narodil 12. července 1924 v Praze, původně chtěl být přírodovědcem, ale nakonec vystudoval Státní grafickou školu. Za druhé světové války skončil v nacistických žalářích za přechovávání zbraní. Smíšenou česko-židovskou rodinu Winterů nacisté poslali do koncentračních táborů, které přežili jen Jiří a jeho maminka.

Čtěte také

Jiří Winter publikoval první kresbu v roce 1948. Na svém kontě má kolem 35.000 kreslených vtipů, což mu vyneslo zápis do české verze Guinnessovy knihy rekordů.

Dvojice Neprakta - Švandrlík patřila dlouhá léta ke kmenovým autorům humoristického týdeníku Dikobraz. Kromě vtipů ilustroval Jiří Winter desítky Švandrlíkových knih, včetně slavných Černých baronů. Rovněž vydal několik knih humoru, vytvářel reklamní plakáty, animoval film, nakreslil množství pohlednic a kalendářů.

Jak vznikl Neprakta?

Po válce začal psát s autorem námětů Bedřichem Kopecným drobné humoristické články do novin a časopisů. Jakmile zahájili společnou tvorbu, vymysleli si onen známý pseudonym Neprakta.

Čtěte také

Jak k tomu došlo? V té době vznikaly firmy s názvy jako Masna, Obuna nebo třeba Vodotechna, což se pánům zdálo sice praktické, ale nevhodné pro jejich novou firmu, protože oni chtěli údajně prodávat něco, co nikdo moc nechtěl, tak tedy založili firmu Neprakta.

Všestranný Jiří Winter - Neprakta zemřel ve věku 87 let 30. října 2011. Jeho odkaz a dílo spravuje jeho žena Daniela Winterová. Sběratelské rarity Jiřího Wintera - Neprakty najdete vystaveny v Safari Parku Dvůr Králové až do konce prázdnin.

Výstava Jiří Winter – Neprakta 100 let v Safari Parku Dvůr Králové
autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související