Moderní chovné centrum pro nosorožce je jen jednou z mnoha chystaných novinek dvorského safari parku

18. květen 2024 07:53

Safari Park Dvůr Králové zlepšil životní podmínky nosorožců dvourohých východních. Přestavbou starého pavilonu pro ně vybudoval za 20 milionů korun moderní chovné centrum. V plánu je dále propojení areálu zahrady s městských koupalištěm, prodloužení jízdní trasy v safari, úprava výběhů a rozšíření chovné kolekce zvířat. 

O chystaných novinkách hovořila s ředitelem dvorského safari parku Přemyslem Rabasem redaktorka Dana Voňková.

Čtěte také

Dvorská zoologická zahrada vznikla v roce 1946. O necelých 20 let později v jejím čele stanul Josef Vágner, který ze svých devíti afrických expedic dovezl do Podkrkonoší dva tisíce zvířat. Ta pak dala nejen ve Dvoře Králové nad Labem základ velmi cenným chovům.

Jeho myšlenka, rozmnožit ohrožené druhy a jakmile to situace dovolí vracet jejich potomky zpět do volné přírody, se stala skutečností v roce 1989, kdy se dvorské safari poprvé otevřelo návštěvníkům. O 25 let později bylo na jeho počest přejmenováno na Africké safari Josefa Vágnera, v roce 2016 se stalo kulturní památkou.

Nosorožec vstupuje do nového pavilonu

O rok dříve mohli první návštěvníci vstoupit do Lvího safari, které je jediné svého druhu ve střední Evropě. Lví safari bylo zprovozněno v létě roku 2015. V té době vedl už tři roky Safari Park Dvůr Králové někdejší ředitel Podkrušnohorského zooparku v Chomutově Přemysl Rabas, který pokračuje v rozšiřování zoologické zahrady specializované na africká zvířata.

Čtěte také

Návštěvníci tam mohou obdivovat například nosorožce, hrochy, slony, okapi, medojedy, hyeny, psy hyenové, krokodýly, hady, želvy, leopardy, gepardy, šimpanze, nejrůznější druhy antilop, zeber, žiraf, ryb, z ptáků například hejna pelikánů, plameňáků a tučňáky. Dnešním zoologům a ošetřovatelům se daří ohrožená zvířata úspěšně rozmnožovat, nejzkušenější z nich vedou evropské chovy.

Zatím poslední větší stavební akcí byl vznik nového chovného zařízení pro nosorožce, které přináší tomuto ikonickému druhu lepší životní podmínky. Nosorožcům tam slouží světlé boxy, nová vzduchotechnika a lepší přístup do venkovních výběhů. Nový nosorožinec poblíž pavilonu primátů vznikl rekonstrukcí jedné z nejstarších staveb zahrady a teď patří k nejmodernějším v Evropě.

Transportní bedna u nového pavilonu

V současnosti chystá dvorský safari park další rozšíření stávající plochy o nové výběhy. Uvažuje také o výstavbě druhého safari kempu a propojení s městským koupalištěm.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související