Ode dneška můžete do žlutého kontejneru vyhodit i plechovku. Novinky v odpadovém hospodářství

1. leden 2025 07:48

Jaké jsou od letošního roku novinky v třídění odpadu? Zřejmě tou největší je, že veškeré kovové obaly, jako třeba plechovky a ostatní drobné kovové předměty,  můžeme vhodit do žlutého kontejneru. Dohodli se na tom podle České asociace odpadového hospodářství obce, profesní svazy a svozové a třídící firmy. 

Čtěte také

V každé obci také můžeme odložit použitý textil. Města a obce totiž mají od ledna povinnost zajistit pro své občany sběr textilního odpadu. Většina samospráv si zajistila sběrné kontejnery od firem zabývající se recyklací textilu.

Ty však za pronájem chtějí zaplatit mnohonásobně víc, pokračuje starosta Borohrádku z hnutí Východočeši Martin Moravec. „My jsme dostali nabídku, aby se nově zpoplatnila služba 7,5 tisíce plus DPH za jeden kontejner. Přijde nám to hodně. Tím, že máme další dvě společnosti na likvidaci textilu, tak pokud nezmění podmínky, budeme s nimi pokračovat dál. A případně tyto čtyři kontejnery se bude snažit nahradit od jiné společnosti.“

Čtěte také

Proto firmy zabývající se svozem textilu teď mají více práce. „Když této možnosti chtěly využít i okolní obce, tak zjistily, že už nemá další kapacitu na to, aby se k nim někdo další připojil. Proto řešíme možnost, že bychom zapojili naši svozovou společnost, která by textil svážela že všech zapojených obcí, říká nezávislá starostka Albrechtic nad Orlicí Eva Králová.

Další novinkou je možnost odkládání kovových obalů do žlutého kontejneru. To by mělo městům a obcím pomoci snížit podíl komunálního odpadu. V Trutnově si proto v průběhu roku 2024 nechala radnice udělat průzkum rozbor černých popelnic o tom, jak obyvatelé třídí.

Čtěte také

Překvapivý výsledek upřesňuje mluvčí města Michaela Dědková. „Výsledkem bylo to, že 91 procent obsahu tohoto kontejneru bylo roztříděno na další suroviny a pouhých 9 procent odpadu tvořil skutečný směsný odpad, který patřil do černého kontejneru.

A některé obce zavedli od nového roku svoz tříděného odpadu přímo od domu, takzvaný door to door systém. Jedním z měst je Kostelec nad Orlicí.

Proč se tak radnice rozhodla, vysvětluje nezávislý místostarosta Jiří Dragoun. „Systém door to door přinese to, že dojde k navýšení celkového objemu nádob na plasty o 11 procent a na papír o 30 procent.

Náklady na svoz plastu a papíru tak v Kostelci nad Orlicí zůstanou na stejné výši.

autoři: Jiří Hofman , baj
Spustit audio

Související