Experiment na Slezském Předměstí. Hradecké služby tam umístily výrazně víc nádob na tříděný odpad

20. červen 2024 08:04

Obyvatelé části Slezského Předměstí v Hradci Králové budou mít nejméně do konce roku snazší třídění odpadu než většina dalších lidí z hradeckých sídlišť. Společnost Hradecké služby, která se stará o svoz odpadu, totiž na všechna stanoviště s kontejnery přidala i nádoby na tříděný odpad tak, aby lidé s vytříděnými zbytky nikam nemuseli, ale měli všechno doslova pod nosem.

„Cílem je zlepšit a zjednodušit systém sběru a třídění odpadu v Hradci Králové. Nabídnout občanům lepší komfort. To znamená, že v této oblasti Slezského Předměstí - sever experimentálně rozšiřujeme síť stanovišť a současně i počet nádob na separovaný sběr odpadu,“ popisuje situaci ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek, který se osobně zapojil do prvního rozdávání tašek na tříděný odpad a drobných plastových kontejnerů na bioodpad.

Čtěte také

Pro tašky zdarma si přišly stovky lidí. „Jediná změna je teď u toho bioodpadu, že se to tam může dávat v sáčku, který je kompostovatelný.

Záměrem je, aby měli lidé s tříděním odpadu co nejméně starostí. A následně se uvidí, jestli se podíl tříděného odpadu ještě zvýší, říká Martin Hušek. „Během trvání tohoto projektu budeme odpady svážet zvlášť a vážit. Abychom měli přehled, kolik a jakého odpadu se nám tady podařilo s pomocí občanů sebrat. A budeme to porovnávat s daty, které jsme měli před zahájením projektu.

„Na základě výsledků připravíme nějaké vyhodnocení a budeme následně jednat s vedením města Hradec Králové o rozšíření tohoto systému. Pokud to bude dávat samozřejmě smysl. V což pevně doufáme a věříme, upřesňuje Martin Hušek.

Čtěte také

Mezi těmi, kteří si pro tašky a nádoby od Hradeckých služeb přišli, nebyl snad nikdo, kdo by podle svých slov, už odpad netřídil.

Třídí například i paní Iveta. „Hodně třídíme. Protože potom není toho klasického odpadu tolik. Kontejnery mám kousek od domu, vyjdeme a jsou k dispozici hned z obou stran. I kdyby byly dál, tak to naše třídění odpadu nijak neovlivní. My jsme na to už zvyklí. Odpad třídíme už hodně dlouho.“

A podobně se na třídění odpadu dívali i další oslovení lidé ze Slezského Předměstí v Hradci Králové.

Výsledky experimentu, který platí Hradecké služby, by měly být známé nejdříve na začátku příštího roku. Až potom se rozhodne, jestli zde více nádob na třídění odpadu zůstane a nebo dokonce jestli se tato myšlenka rozšíří i do dalších částí Hradce Králové.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související