Jak třídí lidé ve Vrchlabí odpad? Změnila se situace poté, co město prodloužilo intervaly svozu?
Vrchlabská radnice prodloužila intervaly svozu komunálního odpadu. Technické služby teď vyváží popelnice pouze jednou za dva týdny. Město tím chce snížit náklady a také přimět obyvatele k většímu třídění. Daří se plnit tento záměr? To zjišťovala Kateřina Kohoutová.
Čtěte také
Jde o to, že na radnici si někteří lidé stěžují na přeplněné popelnice, nebo že se odpadky válí kolem nich. Jedná se především o lokality na sídlištích. Ředitel technických služeb Jiří Prokopec si pozval odborníky z Institutu cirkulární ekonomiky a společně vytipovali dvě místa, ze kterých potom komunální odpad převezli do areálu technických služeb.
Tam obsahy popelnic vysypali a vše pečlivě vytřídili. A opravdu velkým překvapením bylo množství zbytků jídel a potravin, které byly uvnitř. Zabalené sýry, klobásy, celé kusy masa a ovoce. Součástí bylo i množství bioodpadu, jako slupek ze zeleniny a ovoce. Je ale pravdou, že odpad obsahoval méně papíru a plastů.
Čtěte také
Už na tento rozbor vedení města nějak reagovalo?
Místostarosta Vrchlabí Alfréd Plašil z Volby pro město byl překvapený, co komunální odpad obsahoval. Podle něj se ukazuje, že komodity jako plast a papír, lidé třídí dobře. Ale zbytek už bohužel nikoliv. A protože takového odpadu je stále hodně, tak jej hází lidé do popelnic. A ty jsou tím pádem také dříve plné, než když se sváželo jednou za týden.
Jaké chce radnice po tomto rozboru dál postupovat?
Bylo mi řečeno, že vrátit se zpět k týdennímu svozu radnice neplánuje. Posílí svoz odpadu pouze v době Vánoc, jako se to děje každoročně. Cílem je podle místostarosty stále apelovat na obyvatele města, aby opravdu důsledně odpad třídili, a to nejen plast a papír.
Čtěte také
Město hodlá výsledky této analýzy zveřejnit, aby občané viděli, jaký je důsledek třídění některých z nich. A problém je také v tom, že na některých místech odpad vyhazují lidé, kteří tam nebydlí. A tím se také popelnice brzy naplní. Mohou to být turisté nebo obyvatelé sousedních domů.
Radnice chce proto zvýšit počet míst, která budou sledována kamerami. A na některých problematických lokalitách budou kontejnery dokonce opatřeny zámky nebo přístupovými kódy a přístup do nich budou mít pouze majitelé nebo nájemníci nemovitostí, aby byl přehled, kdo a jaké odpadky vyhazuje.
Související
-
V Náchodě si lidé připlatí za svoz komunálního odpadu. Většinou zaplatí dvakrát víc než dosud
Obyvatelé Náchoda si v příštím roce výrazně připlatí za svoz komunálního odpadu. Město totiž zrušilo padesátiprocentní slevu za včasné zaplacení poplatku.
-
Systém třídění odpadů stojí na tom, jak se chová ten, kdo odpad vyprodukuje. Začít musí každý u sebe
Odpad, to není zrovna voňavé téma, ale zabývat se jím je nutné, abychom se nezalkli ve špíně. Jak to udělat, abychom odpadu vyprodukovali méně a platili za něj také méně?
-
Od nového roku se v některých městech v kraji zvýší poplatky za svoz odpadů. Kde si lidé připlatí?
Některá města v Královéhradeckém kraji chtějí od nového roku zvýšit poplatek za svoz komunálního odpadu. Kolik si lidé připlatí, co je příčinou zdražování?
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trumpovy dekrety v duchu ‚Amerika především‘. Míří spíš dovnitř USA, některé mohou zrušit soudy
-
Slovenskému europoslanci předsedkyně vypnula mikrofon. Po vulgaritě musel ihned opustit pult
-
Hokejová Sparta si finále Ligy mistrů nezahraje, v odvetě podlehla švédskému Färjestadu 2:4
-
Ministr Hladík: Renovace domu ušetří až 80 procent energie. Cílem je opravit tři procenta bytů ročně