Od října budou ve Vrchlabí vyvážet popelnice jen jednou za dva týdny. Nehrozí hromadění odpadu?

18. srpen 2023 08:20

Systém svozu směsného odpadu ve Vrchlabí čeká zásadní změna. Od 1. října budou popelářská auta vyvážet obsah kontejnerů a popelnic až po dvou týdnech, zatímco dosud jezdí jednou týdně. Někteří obyvatelé s tímto krokem nesouhlasí a obávají se, že odpadu bude kolem popelnic přibývat. 

Čtěte také

Radnice ale chce tímto krokem motivovat lidi k většímu třídění a zároveň ušetřit na provozních nákladech.

„Myslím si, že u popelnic poblíž paneláků bude hodně velký nepořádek,“ obává se maminka Martina, která bydlí na sídlišti. Podle ní se na některých místech hromadí odpadky už teď. „Bude tam nepořádek. Bývá tu už někdy i teď, když na to tak člověk kouká.

„Každý, co se mu nehodí, tak to hází před ty kontejnery nebo k nim, dodává její partner Petr.

Čtěte také

Město Vrchlabí si podle místostarosty Alfréda Plašila z Volby pro město vyzkoušelo pilotní projekt ve svozu odpadu v místní části Podhůří, kde se to prý osvědčilo. „Nebyl problém s komunálním odpadem, který se tam svážel jednou za 14 dní. Je pravda, že jsem jim tam dali ještě nádoby na bioodpad a žluté nádoby na plast. Ale prostě pro ten komunální odpad to stačilo.

„Tohle podle mne není dobrý nápad, říká seniorka Hana. „Nejhorší je to, jak chodím dolů kolem těch velkých popelnic, tak už třeba ve středu je odpad všude možně okolo.

Radnice chce snížit množství odpadu, donutit obyvatele víc třídit a také snížit náklady na provoz technických služeb. „Platíte posádku, pohonné hmoty, auto a podobně. Ale my počítáme, že se sníží objem směsného komunálního odpadu, který se odváží na skládku. Protože litry na osobu tam budou nějaké, to znamená, že něco ušetříme.

Čtěte také

„Ušetříme jeden svoz, bude nám to ekonomicky lépe vycházet, doplňuje Alfréd Plašil.

Pracovníci technických služeb prý budou od 1.října místo kontrolovat a mapovat. Město také postupně zvyšuje počet nádob na odpad a přidává hlavně ty hnědé, do kterých lidé dávají bioodpad. „Máme spočítáno, že lidé trvale žijící ve Vrchlabí, by museli platit nikoliv 650, ale něco mezi 1100 až 1200 Kč za odpad, aby se to zaplatilo, dodává Alfréd Plašil.

Radnice ve Vrchlabí už nyní zvažuje, že od ledna příštího roku přijde zdražení poplatků za tuto službu. Konkrétní částka ale zatím není jasná.

Spustit audio

Související