Nejhorší situace byla po noční bouřce na Trutnovsku a Jičínsku. Dva skautské tábory byly evakuovány

15. červenec 2021 08:46

Popadané stromy a vytopené sklepy za sebou nechaly silné večerní bouřky v Královéhradeckém kraji. Nejhorší situace byla na Trutnovsku a Jičínsku. Evakuovány musely být kvůli bouřce dva skautské tábory nedaleko Nemojova u Dvora Králové nad Labem. V jednom z nich záchranáři ošetřili tři děti s lehčím zraněním. 

Situaci po celou noc sledoval reportér Martin Pařízek.

Silná bouřka za sebou nechala zejména v okolí Dvora Králové nad Labem stovky zlámaných a vyvrácených stromů. Když jsem ráno projížděl tuto oblast, tak na některých místech jsou částečně poničené i střechy.

Celkem museli hasiči vyjet ke 120 událostem. nejvíc jich bylo právě na Trutnovsku, ale i Jičínsku. Do některých lokalit si museli doslova prořezávat cestu. To byl i případ jednoho z oněch evakuovaných skautských táborů v Nemojově u Dvora Králové nad Labem.

Jak to vypadá s aktuální situací na silnicích?

Některé silnice zůstávají jen obtížně průjezdné, hlavně v lesních úsecích. Ráno jsem byl na silnici mezi Verdekem a Nemojovem, tam už pracovali energetici.

Stromů, které tam popadaly, je opravdu velké množství a silnice byla neprůjezdná. Další popadané stromy byly i nad Bílou Třemešnou, a to jak ve směru na Hořice, tak i na Dvůr Králové nad Labem. To je tedy hlavní silnice, ale i tam byly ráno pásky přes cestu.

Silné bouřky zasáhly Královéhradecký kraj

V každém případě je všude obrovské množství popadaných větví a stromů, které zasahují do silnice. Rozhodně to chce dnes při cestách dbát na opatrnost.

Škody budou velké i na lesních porostech. Někde jsou zohýbané a zlomené pásy stromů, jinde zase vyvrácené i s kořeny.

Bez proudu stále zůstává i řada domácností. Ví se, kdy se podaří všechny poruchy odstranit?

Po šesté hodině ranní bylo v Královéhradeckém kraji kolem 10 tisíc domácností bez elektřiny. Energetici pracovali na 14 poruchách na vedení vysokého napětí.

Poruchové čety jsou stále v terénu a postupně ty odříznuté oblasti opět připojují k dodávkám proudu. Tu situaci ovšem komplikují velké stromy, které popadaly do elektrického vedení.

Tedy kdy se podaří naplno obnovit dodávky elektrické energie se s úplnou přesností říct nedá.

Kvůli následkům nočních bouřek je dnes pro auta uzavřený areál safari v královédvorské ZOO! Informuje o tom vedení zahrady na webu. Klasická pěší část safari je přístupná.

Jen mezi středeční devátou hodinou večerní a čtvrteční druhou hodinou ranní přijalo operační středisko hasičů v kraji hlášení asi o 120 událostech, které způsobila večerní bouřka. Nejpostiženějšími oblastmi byly Jičínsko a Trutnovsko, za nimi pak Královéhradecko.

Nejčastěji lidé hlásili pády stromů na komunikace, v několik případech došlo také k pádu na střechy objektů nebo osobní vozidla. Dále bylo přijímáno oznámení o poškozeném vedení elektrické energie, poničených střechách, často také docházelo k zatopení prostor v domech, jednotky pak vyjížděly na pomoc s čerpáním vody.

V terénu byly celý večer profesionální i dobrovolné jednotky hasičů.

Evakuace táborů

V okolí obce Nemojov na Královédvorsku zasáhla bouřka dva dětské tábory. I zde docházelo k pádům polámaných stromů, táborníci měli poškozené stany, navíc zcela promokli.

Děti z jednoho tábora se dostaly spolu s vedoucími do bezpečí blízké hospody, v případě druhého tábora byla situace složitější. Přístupové cesty byly zapadané množstvím polámaných stromů, kterými si museli hasiči postupně cestu doslova prořezat.

Pomocí hasičských autobusů pak byli skauti z obou táborů převezeni do skautského centra v Hostinném. Celkem bylo odvezeno 51 dětí a 13 dospělých. Tři lehce zraněné děti si převzala do péče zdravotnická záchranná služba.

Strom spadlý na automobil

Do skautské ubytovny dovezli ještě večer z trutnovské stanice hasiči dvacítku náhradních spacáků, protože většina vybavení dětem promokla. Na místě této mimořádné události zasahovalo celkem šest jednotek požární ochrany - profesionální ze Dvora Králové nad Labem, Jaroměře a Hradce Králové a dobrovolné z Bílé Třemešné, Hostinného a Verdeka.

Poděkování patří také kolegům od Policie ČR, kteří pomáhali hasičům se zajištěním a průzkumem zasažených táborů.

Ve večerních hodinách byl uzavřen silniční úsek mezi obcemi Nemojov a Verdek, a to kvůli množství polámaných stromů a spadaným drátům elektrického vedení. Aktuální informace o případných uzavírkách jsou dostupné na webu: https://dopravniinfo.cz/.

autoři: Martin Pařízek , baj | zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Spustit audio

Související