Krajem se přehnaly bouřky, které připravily tisíce lidí o elektřinu. Další mohou přijít v podvečer

24. červen 2021 16:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Obloha, blesky (ilustrační foto)

Energetici celé dopoledne intenzivně pracovali na odstranění poruch, způsobených nočními bouřkami. Po nich se dočasně ve východních Čechách ocitlo bez proudu kolem tří tisíc domácností, nejvíc z nich na Hradecku a Rychnovsku. Jaká je aktuální situace zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.

Podařilo se už všechny výpadky elektřiny, způsobené bouřkami, obnovit?

Pokud už vše nefunguje teď, tak by to mělo začít fungovat v dohledné době.

Čtěte také

Před pár minutami ještě pracovníci ČEZu řešili situaci v okolí Nového Bydžova, Kratonoh a Kosiček. Všechno ostatní už bylo v pořádku během dopoledne.

Podle mluvčí ČEZu Šárky Lapáčkové Beránkové jsou pracovníci společnosti i dál připraveni zasáhnout, pokud by se ještě někde nějaký problém objevil. Může se stát, že nějaká nalomená větev spadne na elektrické vedení.

Ale už by rozhodně nemělo jít o žádný dlouhodobější výpadek elektrické energie.

Hasiči vyjížděli v noci k asi dvaceti menším událostem, například k popadaným větvím nebo stromům. Oni už práci, způsobenou nočními bouřkami, nemají?

Těch zásahů opravdu nebylo tolik, zhruba kolem dvou desítek. A prakticky ve všech případech šlo jen o menší záležitosti ve smyslu popadaných větví nebo stromů. Hasiči tak měli hotovo už ráno.

Bouřka

Noční bouřky tentokrát nenapáchaly žádné větší škody na majetku a s výjimkou zpoždění jednoho z rychlíků z Hradce Králové na Prahu, který musel čekat, než se opraví trolejové vedení, tak bouřky neznamenaly tentokrát ani žádné potíže v dopravě.

Jak to vypadá s předpovědí počasí? Mohou se bouřky objevit znovu?

Mohou, podle aktuálního vyjádření meteorologů z krajské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové je můžeme čekat už v podvečer kolem 18. hodiny.

Čtěte také

Pásmo bouřek má přecházet přes podobné lokality jako dnes v noci. Opět se tedy dá očekávat, že nejvíc zasažené budou v našem kraji okresy Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou.

V bouřkách se mohou objevit kroupy, přijít může nárazový vítr a napršet by mělo do 50 milimetrů vody na metr čtvereční. V noci mají potom bouřky doznívat. Zítra potom čekají meteorologové jen přeháňky, bouřky už jen ojediněle.

Od soboty potom přijde ubývání oblačnosti a neděle by už měla být beze srážek.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související