Desítky poškozených stromů po bouřce odklízejí v Hradci Králové pracovníci technických služeb

1. červenec 2021

Bouřka, která zasáhla v noci z úterý na středu východ Čech, dala zabrat nejen hasičům. Napilno stále mají třeba také pracovníci technických služeb. Ti totiž hned ve středu ráno začali odklízet popadané a poničené stromy po Hradci Králové. 

Čtěte také

„Zatím máme zmapováno zhruba 30 až 40 poškozených stromů v Hradci Králové," říká náměstek ředitele Technických služeb Hradec Králové Daniel Jeřábek.

Nejproblematičtější bylo prý pravděpodobně místo v ulici Brněnská, kde se částečně vyvrátila lípa.
„Současně tam byly některé stromy zlomené. Ty spadly směrem k řece, takže to už zase takový problém nebyl, protože tam ta hrozba nebyla tak veliká. Nejhorší byla ona lípa, kde hrozilo, že spadne do trolejového vedení."

Minimálně do konce týdne budou pracovníci technických služeb odstraňovat i další škody.
„Prioritně jsme se snažili odstranit rozlámané stromy, visící větve, co by prostě mohlo ještě způsobit škodu. Ale strom, který leží na zemi a je tam zajištěna průchodnost a průjezdnost po komunikacích, tak ten může počkat. Ten necháváme na později."

Čtěte také

I Městské lesy Hradec Králové hlásí podle informací vedoucího výroby a odbytu Lukáše Hýska vyvrácené a polámané stromy.
„Zatím co mám informace od hajných, tak jsme to napočítali zhruba na necelých tisíc kubických metrů dřeva. Ale může to ještě narůst, protože další stromy se ještě mohou dotrhat a vyvrátit. Uvidíme, jak to bude probíhat."

Škody jsou podle mluvčí Evy Jouklové i ve státních lesích.
„Bouřky doprovázené silným větrem se vyskytovaly téměř na celém území České republiky, ale žádná lokalita není zasažena výrazně. V Královéhradeckém kraji odhadujeme, že vítr poškodil asi 15 tisíc metrů krychlových stromů."

Přičemž na celém území České republiky se ve státních lesích poškodilo větrem asi 200 tisíc metrů krychlových dřeva.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.