Nejen po mořích se samorostem - mořeplavcem i dřevorubcem Rudolfem Krautschneiderem

Dobrodružné cestování nabídne repríza pořadu s Rudolfem Krautschneiderem - uslyšíte o kompasech, krystalkách, jeho 15 knihách i cestách "mezi mrkví a salátem".

Kromě vášně pro plachetnice, moře a oceány, ho často můžete potkat v lese. Mořeplavec a dřevorubec je zajímavá kombinace.

Čtěte také

K té ještě musíme přidat další aktivity - stavitel lodí, spisovatel, ilustrátor, vydavatel. Za Rudolfem Krautschneidrem jsme se vypravili v roce 2020 do obce Lupenice nedaleko Vamberka.

A "cestovali jsme" společně nejen po mořích, ale i životem muže, který se narodil za války ve Vídni a jak sám říká, cítí se trochu Rakušanem, Němcem i Čechem a navíc přesvědčením prý i Polákem.

Po mořích prstem po mapě

Mimochodem, s Rudolfem Krautschneidrem jsme si nejen povídali, ale také "jezdili prstem po mapě". V jeho improvizované pracovně v Lupenici mě k tomu zlákala velká mapa světa.

Taková ta, kterou určitě někteří ještě pamatujete ze školy. I s tkalouny na zavázání, když jsme ji svinovali a nosili do zeměpisného kabinetu.

Robinson i Huckleberry Finn

O výpravách jsme si s Rudolfem Krautschneidrem povídali i v souvislosti s literárními hrdiny jeho - a vlastně jsme se shodli - i mého mládí. Jména Robinson, Huckleberry Finn nebo spisovatel Mark Twain nám dělala radost i po té spoustě let.

Nechyběl kufřík a překvapení

V repríze pořadu "Na cestách" nechybí ani tentokrát pár překvapení pro hosta u mikrofonu z mého "cestovatelského" kufříku.

Čtěte také

A tak se třeba dozvíte, proč jsem z něj tehdy vytáhl a před Rudolfa Krautschneidra postavil i sklenici okurek ze Znojma.

V pondělí 3. února 2025 si tak připomeneme zajímavé, lidské, ale i dobrodružné cestování na rozhlasových vlnách s mořeplavcem Rudolfem Krautschneiderem - stačí si naladit Český rozhlas Hradec Králové nebo ČRo Pardubice jako obvykle po zprávách v 18:00 nebo si pořad "Na cestách s Petrem Voldánem" najít v audio archivu.

Petr Voldán
Milan Baják

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.