Nejčastější chyby, kterých se dopouštíme v posilovnách? Základním prohřeškem je špatné dýchání

18. únor 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Artur Bartusik v posilovně

Osobní trenér ve Státních léčebných lázních Janské Lázně Artur Bartusik v naší radioporadně. Téma: Jak si správně nastavit tréninkový plán? Nejčastější chyby, kterých se v posilovnách dopouštíme. Cvičení proti bolesti zad.

V Hostinném mají venkovní posilovnu pro seniory. Jak se tahle myšlenka osvědčila?

V Hostinném mají venkovní posilovnu pro seniory. je hned pod okny Domu s pečovatelskou službou, který obývá více než pět desítek seniorů

Radnice v Hostinném se nechala inspirovat v některých dalších městech a vybudovala dvě venkovní posilovny. Ta menší se třemi stroji stála město šedesát tisíc korun a je hned pod okny Domu s pečovatelskou službou, který obývá více než pět desítek seniorů.

Pohyb je nejen pro naše tělo, ale i pro naše celkové zdraví prospěšný. Chceme-li zhubnout nějaké to kilo navíc, je dokonce nepostradatelný. Ne každý pohyb, byť dobře míněný, má ale takové účinky, jaké bychom si přáli. Mnohdy jen proto, že ho nevykonáváme správně.

Nejčastějším prohřeškem je bezpochyby špatné dýchání. Při nádechu se v elastických tkání našich těl nahromadí energie, kterou při výdechu uvolňujeme. Obecně také platí, že se při nádechu zvyšuje dráždivost svalů a při výdechu se dráždivost snižuje. Z toho jednoznačně vyplývá, že k ideálnímu provedení pohybu může dojít pouze ve fázi výdechu.

O posilovnu je mezi místními velký zájem

Například při sedu-lehu jdeme nahoru s výdechem. Je velmi důležité se na to soustředit. Pravidelné dýchání je pro život nezbytné a při pohybu to platí dvojnásob. Lidé mají často tendence při napětí dech zadržovat. Jenže bez kyslíku není ve tkáních energie a bez energie není síla.

VIDEO: Malý pomocník, který dá ale zabrat celému vašemu tělu. To je bosu!

Lucie Hašková Mansfeldová a bosu

Radioporadna z rozhlasové kavárny: Lucie Hašková Mansfeldová a novinky ze světa fitness.

Spousta zádrhelů vzniká při zvedání různých závaží a posilování jednotlivých partií těla. Zatímco muži své schopnosti často nadhodnocují a přidávají si závaží více, než je zdrávo, ženy se ve svých schopnostech a především fyzických možnostech podceňují a volí závaží záměrně lehké.

Jaká zátěž je tedy ta pravá? Ideální váha zátěže je taková, kterou budete schopni při začátku cvičení zvednout až 30krát za sebou, a po malé pauze ještě 15krát. Pokud si zvolíte hmotnost takovou, že už po dvou opakováních budete „hekat" vysílením, není to dobře. Navíc riskujete úraz, minimálně v podobě namožených svalů.

Artur Bartusik ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Při posilování nedělejte rychlé a trhavé pohyby, ale provádějte vše pomalu a s rozvahou. Nejedno cvičení či posilování je náročnější, když zpomalíte a provádíte cviky v mírnějším tempu.

Celou radioporadnu s Arturem Bartusikem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související