Náměstí v Žacléři po roce a půl stavebních prací a náročných úprav podstatně změnilo svou podobu
Nová plocha, chodníky, více prostoru. Tak vypadá opravené náměstí v Žacléři. Veškeré práce trvaly rok a půl a přišly na 6,5 milionů korun. V sobotu 10. července se centrum města slavnostně otevřelo. Přijeli řemeslníci, historická auta, dělostřelci a zástupci radnice, muzea a pamětníci uložili do dlažby před jeden z domů tzv. kámen zmizelých.
Čtěte také
„Vznikla centrální dlážděná plocha, která je volně přístupná lidem. A to byl cíl jednak architekta a také to bylo hlavním naším záměrem," říká nezávislý starosta Žacléře Aleš Vaníček, s nímž stojíme uprostřed náměstí, které na kompletní opravu čekalo poměrně dlouho.
Chyběly tu chodníky, lidé tudy měli problém procházet. Teď je tu místa i cestiček dostatek.
„Získali jsme prostor pro pořádání menších kulturních a společenských akcí a nemusíme přitom zavírat okolní silnice. Prostě do toho prostoru se vejde nějakých 10 až 12 stánků i malé pódium pro nějakou kapelu a podobně. Otevírá to zkrátka nové možnosti."
„Krásně se tady chodí. Akorát je škoda, že chodníky tady na té levé straně nejsou širší. Ovšem je to celé čistější, s větším výhledem a také samozřejmě upravenější," hodnotí nové centrum města seniorka Růžena.
Dominantou centra je Mariánský sloup, dále kašna, ta má za sebou částečnou opravu, cílem je ale ještě vylepšit její vnitřek.
„Dává se dovnitř olověná vana, která se vyťukává do tenké vrstvy. Nepropustnost je potom zajištěna na dlouhou dobu," vysvětluje Aleš Vaníček.
Čtěte také
Co ale lidem velmi vadí je chybějící lavičky a hlavně autobusová zastávka. Stará zmizela a nová tu stále ještě není.
„Lidé tu pak musí stát v dešti nebo v chumelenici," říká místní seniorka, která s kamarádkami čeká na autobus a nemá si prý ani kam sednout.
Podle Aleše Vaníčka zastávku architekt navrhl na míru přímo pro toto místo.
„Ve firmě, kde jsi si zakázku zadali, se potýkají s nedostatkem pracovníků, a tak tady máme velký skluz. Ale už se to chýlí ke konci a v dohledné době by nová zastávka měla být hotová," vysvětluje starosta.
Historickým okamžikem slavnostního otevření náměstí bylo uložení takzvaného kamene zmizelých.
„Kámen byl položen do dlažby před dům č.p. 14 jako uctění památky paní Elzy Levitové, ženy z židovské rodiny, která v Žacléři s rodinou žila a zahynula v koncentračním táboře v Osvětimi," říká vedoucí muzea Eva Renerová.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vydržet by mohl dalších 100 let. Železniční most pod Vyšehradem je možné opravit, shodli se odborníci
-
PRŮZKUM: USA jako spojence vnímá 1 z 10 Evropanů. Většina pochybuje, že by při napadení pomohly
-
OSN za NATO? Taktika ‚kapesního Klause‘, tvrdí komentátor. Bez něj by se prý Babiš s Pavlem dohodli
-
Část našich voličů je militantnější. Měli bychom si dle nich víc dupnout i hrozit odchodem, říká Doležal z SPD

