Kostel v Žacléři opravují řemeslníci. Sakrální stavba v sobě skrývá jeden velký skleněný unikát

28. říjen 2020 08:46

Kostel Nejsvětější Trojice v Žacléři bude mít ještě letos opravenou věž i s novými hodinami. Památku ze 17. století se město ve spolupráci s církví snaží opravovat už několik let. Většina venkovních prací je hotová, zbývá ještě fasáda. 

Čtěte také

My ale tentokrát nahlédneme dovnitř, sakrální stavba totiž skrývá jeden unikát - podsvícený skleněný oltář.

Stojíme před kostelem Nejsvětější Trojice v Žacléři a slyšíme nejrůznější zvuky a ruchy, protože kostel se momentálně opravuje. Ale my se jdeme podívat i na něco jiného. Protože uvnitř se nachází velmi unikátní oltář.

„V Žacléři byla sklárna a místní skláři věnovali kostelu tento oltář," říká zdejší kostelnice Inge Salwenderová.

Z hlavní lodě kostela jdeme vedle, kde je ještě další oltář. A to je onen unikát. Díváme se na oltář, který svítí. Je vyplněný skleněnými dílky, které tvoří obrazce. Kolik sklíček tady bylo asi použito?

„Těch barevných sklíček je tam opravdu hodně. A jsou přišitá na tenkou podkladovou desku," vysvětluje Eva Rennerová, vedoucí zdejšího muzea.

Čtěte také

Sklíčka nejsou vůbec poškozena a oltář tak vypadá, že je opravdu kompletní.
„Oltář by měl být kompletní. My jsme dlouho netušili, kdo je jeho autorem. Tradovalo se, že jej vytvořili žacléřští skláři. Ale nyní se podařilo zjistit, že podobné oltáře se nacházejí také v Rakousku a Bavorsku. A jsou výrobkem jedné firmy, která se na výrobu těchto oltářů specializovala."

Tedy varianta, že oltář je výrobkem místních žacléřských sklářů, se nepotvrdila. Byl vyroben někde jinde. Kde se ovšem vzal v Žacléři?
„V Žacléři existovaly dvě sklárny, které vyráběly tyčové sklo. To bylo dováženo na Jablonecko, kde se z nich dělaly korálky, které jsou na oltáři použity."

Podobným oltářem se mohou pochlubit také nedaleké Staré Buky. Ten je ovšem ve špatném technickém stavu a čeká na své zrestaurování. I proto zůstává díky své celistvosti žacléřský skleněný oltář opravdovým skvostem.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související