Bývalá ubytovna horníků v Žacléři se změní v jeden z nejmodernějších domovů pro seniory v kraji

28. srpen 2020 10:29

V Žacléři se začne už za několik dní se stavbou nového domova pro seniory. Má jít o jedno z nejmodernějších zařízení v královéhradeckém kraji. Celkové náklady se budou pohybovat kolem 125 milionů korun. Vedení kraje kvůli stárnoucí populaci potřebuje vytvářet nová místa pro seniory. Aktuálně jich je kolem 2500. Do roku 2026 se má jejich počet navýšit o tisícovku. 

V Žacléři má být bývalá ubytovna horníků přestavěna za rok a půl.

Vizualizace domova důchodců, který postaví Královéhradecký kraj na místě bývalého hornického učiliště v Žacléři

„Byla tam kuchyň i jídelna. Takže dispozičně je to v podstatě vhodný objekt, ale samozřejmě samotná budova už je mnoho a mnoho let prázdná," popisuje nezávislý starosta Aleš Vaníček budovu, kterou město kraji přenechalo.
„My jsme ji dali kraji rádi. Kraj v tomto případě zareagoval opravdu velmi rychle, nechal vypracovat projektovou dokumentaci, výběrové řízení a na začátku září, pokud se to někde nezadrhne, ale zatím to tak nevypadá, by mělo dojít k podpisu smlouvy s dodavatelem."

Vznikne 52 jedno a dvoulůžkových pokojů

„Zařízení by mělo nabízet trvalá lůžka pro seniory se stařeckými demencemi a také dočasné odlehčovací pobyty pro seniory, o něž pečují rodinní příslušníci v domácím prostředí," říká mluvčí královéhradeckého krajského úřadu Sylvie Adamcová.

Čtěte také

Právě těchto speciálních lůžek v kraji zatím příliš mnoho není.

„To hodně vítáme. Proto ti lidé se starají o své staré či postižené rodiče nebo prarodiče doma a je dobré, když si mohou na nějaký čas odpočinout a svěřit tyto lidi do odborné péče na nějaký čas. A potom si je zase vzít zpátky domů," říká Aleš Vaníček.

Stavbu domova, která má trvat 18 měsíců, zafinancuje kraj, město se bude spolupodílet na terénních úpravách.

Vizualizace domova důchodců, který postaví Královéhradecký kraj na místě bývalého hornického učiliště v Žacléři

„Tam, kde jsou okolní komunikace rozbité nebo jsou v horším stavu, tak tam přijde asfalt a o náklady se rozdělíme půl na půl s krajem," vysvětluje starosta, podle kterého je také velkým přínosem to, že vzniknou zhruba tři desítky nových pracovních míst, což je prý na Žacléř poměrně hodně.

Spustit audio

Související