Nabíječky k mobilům a přetížené vícezásuvkové prodlužovačky. Co doma nepodcenit abychom nevyhořeli

6. říjen 2021

Nabíječka nebo notebook v posteli? Kabely od počítače nebo rozpálené notebooky dětí můžou být příčinou požáru? Jak tyto věci a celý náš dům či byt zabezpečit před požárem.

plk. Mgr. Pavel Nejtek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Plk. Mgr. Pavel Nejtek

náměstek úseku prevence a CNP HZS Královéhradeckého kraje. Získal plaketu HZS ČR za vykonanou práci v oblasti vzdělávání příslušníků, za přínos k realizaci doplňkového specializačního kurzu D3 pro vyšetřovatele příčin vzniku požárů. Pavel Nejtek je nejen vyšetřovatelem hasičů ale i lektorem těchto kurzů.

Plk. Pavel Nejtek z Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje hovoří v naší radioporadně na téma: bezpečnost v domácnosti. Prevence požárů a bezpečnost v bytových domech.

Čtěte také

Na co dalšího dávat pozor? Například varnou konvici dávat vždy pryč z vařícího stojánku.

Je naší povinností mít doma hasící přístroj? Jaký si případně pořídit a kde? Jak často ho obnovovat, kontrolovat a doplňovat?

Celou činnost hasičů do značné míry ovlivňují lidské chyby a nedodržování předpisů a zákazů. Třeba zákaz kouření - pokud byste čekali, že ve firmách, kde je kouření zakázáno, nedopalek nechytne, tak byste se spletli.

Čtěte také

Takových případů bylo hned několik, říká Pavel Nejtek.
„Lidé byli zvyklí na popelníky. Bylo to řešeno jako kuřárna, ovšem firmy se k tomu postavily razantně. Ale kuřáci vám nepřestanou kouřit. Když mám zákaz kouření, tak se jdu někam schovat. Buď na toaletu nebo do skladu. A potom samozřejmě odhozený nedopalek neskončí v popelníku, ale někde v prostoru a může způsobit požár."

I proto se letos rozhodli hasiči hodně zaměřit na prevenci a osvětu, která by mohla podobným případům zabránit.

Pavel Nejtek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s plk. Pavlem Nejtkem z Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související