Na třetí, posilující dávku očkování proti covidu-19, mají nově nárok všichni zájemci starší 18 let

4. leden 2022 09:13

Posilující třetí dávku vakcíny proti koronaviru mohou ode dneška dostat po pěti měsících všichni zájemci starší osmnácti let. Platnost očkovacího certifikátu po třetí dávce není v tuto chvíli omezená. Lidé se dvěma dávkami ale musí počítat s tím, že od 1. února dochází ke zkrácení platnosti očkovacích certifikátů na devět měsíců. 

Souhrn toho, jaká je aktuální situace s očkováním v Královéhradeckém kraji, připravil reportér Václav Plecháček.

Čtěte také

Podle údajů ministerstva zdravotnictví vyočkovali zdravotníci v kraji zhruba 810 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19. Z toho prvních dávek zdravotníci podali víc než 347 tisíc, druhých asi 326 tisíc a posilujících, třetích dávek, přes 135 tisíc. Královéhradecký kraj má přitom zhruba 548 tisíc obyvatel.

Aktuálně uvádí stránky Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR v Královéhradeckém kraji 31 očkovacích míst s vakcínami proti covidu-19, očkování nabízí také více než 150 praktických lékařů. Většina používaných vakcín v kraji je dvoudávková.

Od prosince se v kraji očkují proti koronaviru také děti ve věku od 5 do 11 let. Očkovací látky pro děti mají třetinovou sílu a podávají se dvě dávky.

Čtěte také

Jak dlouho lidé na očkování čekají?

Podle dat z webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je například v hradecké fakultní nemocnici aktuálně přes 900 registrovaných čekajících lidí. Denně tam dostane dávku i více než 700 zájemců. PIN, který je potřeba k získání termínu očkování, tam za poslední týden dostalo 3 800 lidí.

Většina velkých očkovacích center nabízí dále možnost přijít bez registrace a stává se, že zájemce dostane dávku prakticky bez čekání. Záleží ale samozřejmě na konkrétním místě a také věku. Protože děti se někde očkují jen pouze v předem určených dnech.

Čtěte také

Podle dat Ministerstva zdravotnictví je počet nakažených na 100.000 obyvatel v Královéhradeckém kraji lehce nad celostátním průměrem. Kde se covid-19 aktuálně šíří nejvíc?

Podle dat z pondělí je to nejvíc v okresech Hradec Králové a Náchod, naopak nejméně na Jičínsku. V mezitýdenním srovnání klesla sedmidenní incidence ve čtyřech z pěti okresů kraje, tedy kromě Náchodska.

V okresech Hradec Králové a Náchod za posledních sedm dní přibylo na 100.000 obyvatel zhruba 429 a 426 nakažených. Na Rychnovsku podle tohoto přepočtu přibylo zhruba 374 nakažených, na Trutnovsku 319 a v okrese Jičín bylo zjištěno za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel 247 nakažených.

Spustit audio

Související