Na motorce nejen na Dakar, ale i z Peru do Argentiny. Aneb z Hradce do světa s Martinem Trojanem

Cestujeme tentokrát na svou kolech. Můj host u mikrofonu pořadu "Na cestách s PV" Martin Trojan je totiž motorkář. Do světa vyráží z Hradce Králové, kde uchovává i dvě letité "Zetky" - motocykly ČZ. Také u těchto dvou krasavic - byť jednu pokrývá rezavá patina - jsme si o cestování povídali.

Čtěte také

Martin Trojan už jezdil na motorce leckde. Představit si to moc nedovedu, protože moje zkušenost s motorkami je hodně skromná. Jawa - ani vlastně přesně nevím, jestli to byla "250" nebo dokonce "350", každopádně se mi zdála dost těžká, mě svezla před spoustou let jen desítky kilometrů v okolí Soběslavi.

O to víc jsem se v rozhovoru s Martinem Trojanem zajímal o jeho dojmy z výprav za účastníky rallye v Tunisku, o zkušenosti s cestováním na motorce na Balkáně a pochopitelně hlavně o Dakar.

Se svačinou na Dakar

Fotografie předmětů, které při nejnovějším pokračování pořadu "Na cestách" ukrýval můj cestovatelský kufřík, výmluvně napovídá, o čem také je naše povídání.

Čtěte také

Motocyklová svíčka, součástka, kterou zkušený Martin Trojan hned poznal jako "kuličku k řadičce" nebo i chlupatá lama - to jsou věci skoro jasné.

Lamy například potkal motorkář se svými kamarády v horách v Peru. Ale třeba bagetu jsem si na Martina Trojana připravil také cíleně, jenomže nikoli jako občerstvení při natáčení. On totiž při jedné z moto expedic vezl svačinu účastníkům Rallye Dakar.

Také o tom je pořad "Na cestách". Pojedeme i z Limy do Argentiny a po dalších exotických trasách.

Jak se ladí - motorky

Že se ladí piána nebo jiné hudební nástroje je jasné jak mně, tak i většině z vás, posluchačů. Ale jak se ladí motorky pro asi nejnáročnější zkoušku výdrže a kvality, pro soutěžící motocyklové kategorie Rallye Dakar, to je zase jasné Martinovi Trojanovi.

Je to kumšt, který rozhoduje o tom, jak se závodníkům daří jejich jízdy "Na cestách" nebo vlastně spíš necestách. A co se napřiklad vozí na takové moto expedice k jídlu, co se balí na cesty na dvou kolech? O tom také v pondělí 1. února uslyšíte.

Kdy na motorce sám a kdy s partou

Podle Martina Trojana jsou cesty, které si raději vychutná jen o samotě na své motorce. Ale jsou cesty, na které je lepší vyrážet k kamarády, ve skupině. Které to jsou? Dozvíte se také v pokračování talk show "Na cestách s Petrem Vodánem", ke které vás zveme na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a také Pardubice první únorové pondělí tradičně po 18. hodině.

Tak si nás nalaďte nebo najděte na webu v audio archivu. Těšíme se na Vás!

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...