Na hradě Vízmburk zkoumají odborníci několik set let staré sklepení, které bylo doposud zasypané
Archeologický průzkum byl zahájen na hradě Vízmburk na Trutnovsku. V těchto dnech se tam kromě řemeslníků redy pohybují i archeologové. Při obnově zříceniny totiž odkryli několik set let staré sklepy, které doposud zůstávaly odborníkům i veřejnosti nepřístupné.
S archeologem Ondřejem Tůmou stojíme na nádvoří hradu Vízmburk na Trutnovsku. Koukáme do otvoru směřujícího dolů, tam jsou i schůdky. Jdeme se tam podívat.
Čtěte také
„Vcházíme do sklepních místností. Když se podíváte, tak v minulosti tady byla zeď. Tedy vlastně celý tento prostor byl zahloubený a působil jako vstup to sklepních prostor."
Díváme se do dvou sklepů bez dveří. Kolik jich ale celkem na hradě doopravdy je?
„Samozřejmě dveře tady původně byly. Dochovalo se nám ovšem jen kamenné ostění, takový ten klasický gotický oblouk. Jsou tady dva vstupy, nicméně prostory jsou tři. Půjdeme se ještě podívat vedle. Tam je jižní sklep, který zabírá největší prostor. Od tam odtud je i lépe vidět onen jihovýchodní sklep."
Vešli jsme do prostoru, který jde hodně do hloubky
„Jsme v jižním sklepení, které se nachází pod hlavní reprezentační místností hradu. Prostor má v tom nejhlubším místě výšku asi čtyři metry a je zahloubený do skalního podloží. Je zde trošku problém, protože vlastně stojíme na suťovém zásypu. A zatím nevíme přesně, jak byla tato prostora dispozičně řešena."
„Protože abychom se tady dostali na podlahu, která je, řekněme, někde ve čtyřech metrech dole, tak by zde muselo být buď nějaké schodiště, nebo by celý prostor musel být členěn ještě nějakým dřevěným stropem či konstrukcí," říká Ondřej Tůma.
Čtěte také
„Tady se zatím nepředpokládá, že bychom šli až na podlahu. Bude to vyžadovat další finanční prostředky, které bychom chtěli získat později. Uvidíme, co ještě během stavby vznikne. Pravděpodobně tady bude prostor dva tři metry a potom nějaké zábradlí s možností kouknout se dolů," dodává Martin Baudy, správce objektu.
Jaká jsou očekávání odborníků? Člověku se jen tak nepoštěstí dostat se do prostor hradu, kde ještě žádný archeolog nepracoval.
„Je to spíš taková naděje, že by se mohlo najít něco, co by mohlo i vnést světlo do fungování života na hradě i prostory jako takové," doplňuje Ondřej Tůma.
Archeologické práce na výzkumu sklepů hradu Vízmburka na Trutnovsku nemají žádný konečný termín. Odborníci zde budou působit po celou dobu stavby.
Související
-
České Pompeje, to je gotický hrad Vízmburk. Pohřbený v zemi byl znovu na světlo světa vyhrabán
S Českým rozhlasem Hradec Králové se dnes zatouláme do Úpice a do tamního Městského muzea a galerie Julie Winterové Mezerové s jeho ředitelkou Mgr. Janou Nešněrovou.
-
Zřícenina hradu Frymburk bude mít opravené schody. Návštěvníci se lépe dostanou k hlavní bráně
Zřícenina hradu Frymburk na Náchodsku bude mít nové schody ke vchodu na nádvoří. Jde o první větší opravu po několika letech. Reportérka Jana Házová se na hrad vypravila.
-
Zřícením hrozila východní část hradeb hradu Kost. Statikům se zeď naštěstí podařilo včas zajistit
Hradební zeď hradu Kost na východní straně se mohla zřítit a to přímo na příchozí cestu ke vstupní bráně. Statici naštěstí stihli vše zajistit a riziko je teď minimální.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Na lávce u pardubického nádraží za 300 milionů korun stojí voda. Správa železnic požaduje reklamaci
-
Záchrana Ukrajiny je v našem vlastním zájmu. Rusko chce, aby platilo právo silnějšího, tvrdí Fischer
-
Sociální demokraty povede exministryně Maláčová. Do předsednické funkce ji zvolilo 101 delegátů
-
ŽIVĚ: New Jersey s Buffalem hraje v pražském zápase NHL 0:0, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos