Zřícením hrozila východní část hradeb hradu Kost. Statikům se zeď naštěstí podařilo včas zajistit

16. duben 2020 10:16

Hradební zeď hradu Kost, konkrétně na východní straně, se mohla zřítit a to přímo na příchozí cestu ke vstupní bráně. Statici naštěstí stihli vše zajistit a riziko pádu zdiva je teď prý minimální. Hrad absolvuje největší opravu ve své historii. 

Toto odhalení pracovníky, který na dohlíží na opravy hradu, překvapilo. Důvodem je pravděpodobně špatná oprava této části hradu v minulosti. 

Čtěte také

„Tady to je tahle vysoká zeď, která jde dolů a má výšku asi 8 až 10 metrů," jsme na východní části hradu Kost, kde projektant a statik Jan Chaloupský ukazuje část hradu, která se mohla zřítit.

To už se podle kastelána v minulosti jednou stalo a přišla oprava. Naši předci ji však bohužel zřejmě udělali dost neodborně.

„Ta oprava byla udělána takříkajíc horkou jehlou. Udělali ji s minimálními finančními náklady a podle toho má samozřejmě ona práce svoji kvalitu," vysvětluje kastelán hradu Jan Macháček.
„Naše průzkumy nedokázaly tu záležitost odhalit. Až teprve samotné hloubkové rozebrání zdi nám onen problém ukázalo."

Východní část hradební zdi hradu Kost hrozila zřícením. Statikům se ji podařilo včas zajistit

Tímto zjištěním se dostali do nebezpečí i dělníci, kteří na opravě památky v této části areálu pracují.

„Nemohli jsme pod to poslat pracovníky, museli jsme to postupně z lávek rozebírat. Proto jsme kolem objektu obsypali valy. Kdyby došlo k částečnému zřícení, aby se nepoškodil onen historický kámen," říká Jan Chaloupský.

Čtěte také

Podle něj se také musel přepracovat projekt a postup oprav hradu změnit.

„Teď to nově přezdíme. Aby to zepředu vypadalo stejně. Zesílí se zábradlí a zevnitř se udělá úhlová zeď. Máme tady asi pět úseků a každý budeme dělat jinak. Protože ho přizpůsobujeme odkrytým skutečnostem."

A odborníci také chtějí zachovat a zakonzervovat archeologické nálezy. Na zeď působí zemní tlak, zemina má snahu vytlačit hradbu ven a proto je třeba tento tlak snížit.

„Použijeme takové plastové mříže, do kterých vložíme štěrk a vytvoří se ještě jedna nová nosná konstrukce. Která ale bude ze zemního tělesa," dodává Jan Chaloupský. 

Spustit audio

Související