Na hradě Trosky není nejtajemnější skrytý poklad či podzemí, ale geologický příběh věží Baby a Panny
Baba a Panna, věže tajemného hradu Trosky v Českém ráji, jsou vidět zdaleka. A váže se k nim také spousta pověstí, které dělají hrad ještě tajemnějším. Říká se třeba, že je pod hradem ukryt poklad a nebo dokonce, že je pod Troskami vchod do podzemí, kterým se dá projít do jiné dimenze.
Záhady se vydala hledat redaktorka Jiřina Šmídová, ale její průvodce Tomáš Řídkošil jí rychle vymluvil tajemné příběhy i nadpřirozené jevy. Sopečný útvar pod Troskami je totiž tím největším unikátem. Dva sopečné kužely z černého čediče už samy o sobě zaručují tajemné kulisy.
Čtěte také
Pověstí je kolem hradu Trosky mnoho, jedna tvrdí, že je pod hradem ukrytý poklad. Pravdou je, že kdysi tu na hradě žili loupeživí rytíři, kteří prý ukradli a posléze kdesi ukryli, poklad z Opatovického kláštera. Jenže nikdo neví, jestli je pod hradem, v podzemí Trosek nebo někde v okolních vesnicích či nedalekých Prachovských skalách.
Stejně tak nikdy nikdo nepotvrdil nebo nevyvrátil, že vede několik otvorů do podzemí Trosek a jeden z nich je dokonce branou do jiné dimenze. Tajemná je i pověst, která se váže ke jménům obou věží - Babě a Panně.
Matka a dcera prý kdysi měly po dobu daleké cesty pána z Bergova společně hrad spravovat. Jenže ženy se rozhádaly, každá se usadila ve „své“ věži, ze které na tu druhou jen pokřikovala nadávky. Panství zchudlo, služebnictvo uteklo a když utichly na hradě i hádky, nikdo prý ani jednu z žen nenašel. Někam se prý propadly.
Vše je vysvětlitelné, záhady se tu nedějí
Možná ne tajemný, ale rozhodně unikátní je ovšem geologický příběh Trosek. Zřícenina gotického hradu připomíná unikátní útvar, podobně výrazné čedičové suky, na nichž se tyčí stavba, najdete nejblíže ve Francii. Není tedy divu, že se sem sjíždějí geologové a stále Trosky zkoumají.
Čtěte také
A tak teprve před několika lety, když CHKO nechala odstranit náletové dřeviny, odhalili zahraniční vědci, kteří měli zkušenosti s mladým sopečným materiálem, který najdeme třeba na Havaji, že i tady jsou tzv. lávové tunely, místa, kudy si láva prorazila cestu.
Pravda, na Troskách, přesněji na úpatí věží, najdete jen malé otvory, největší má sotva metr, ale geology je tato zajímavost velmi ceněna. Pro ně je tak nejtajemnější příběh téhle sopky, která má dva sopouchy. Baba je o něco starší a vyšší Panna mladší. Hovoříme ale o věku více než 17 milionů let.
(Reportáž je součástí cyklu: Východočeská NEJ)
Související
-
Na zřícenině hradu Trosky, symbolu Českého ráje, dokončují stavbaři nový ochoz na věži Baba
Podle kastelánky Pavlíny Suchomelové zatím není jasné, jestli na Babu budou moci návštěvníci vstoupit už tento víkend.
-
Unikátní objev na hradě Trosky
Geologický výzkum na hradě Trosky v Českém ráji přinesl mimořádné poznatky: kromě vulkanologických zajímavostí se především podařilo objevit tzv. lávové tunely.
-
Kouzlo malé Chráněné krajinné oblasti Český ráj najdete v její ohromné rozmanitosti a malebnosti
Český ráj je nádherný kout naší země, ležící zčásti i v Královéhradeckém kraji. Trosky, Prachovské skály i Jičín, který je považován za vstupní bránu do Českého ráje.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.