Na cestách česko - polským pomezím s Petrem Voldánem

Karpacz - město se Sněžkou v katastru aneb Norský kostelík i ulice krkonošských skřítků

Jak vypadají Krkonoše z druhé strany hranice, tedy z Polska - už páté téma letošního letního speciálu pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem". I další prázdninové pondělí vás pozveme na některé ze zajímavých míst podél hranic mezi východočeským regionem a Polskem. Nabízíme pozoruhodnosti, ke kterým máme blízko a často o nich ani nevíme. 

Zároveň vás chceme inspirovat, protože cestování přece jen stále ovlivňuje situace kolem "koronavirových" omezení. Pokračujeme na severním úbočí Krkonoš v okrese Jelenia Góra, kde je polská "brána" do Krkonoš - město Karpacz.

I Vrchlabí je jednou z bran

Čtěte také

Jak v pořadu poznamenává Miroslava Chaloupská ze Svazku měst a obcí Krkonoše, je i Vrchlabí, kde jsem se cestou na polskou stranu Krkonoš zastavil, považováno za takovou bránu do hor. Ale prý se za ni považuje víc měst na úpatí Krkonoš.

V každém případě jsem dostal od Miroslavy Chaloupské doporučení na spoustu zajímavých míst v Karpaczi i okolí. Svazek měst a obcí Krkonoše totiž s polskými partnery často spolupracuje a tak není divu, že vzájemně hory podrobně znají.

Norský kostelík v Karpaczi

I když jsem věděl, že jedním z cílů bude v lázeňském městě Karpacz evangelický kostel s neobvyklou historií, nemohla Miroslava Chaloupská svatostánek ze dřeva ze svých tipů vynechat.

Kostelík Wang a jeho ochranná věž

Kostel Wang byl prvním místem, kam jsem se s mikrofonem letního speciálu pořadu "Na cestách" po příjezdu do Karpacze vydal.

A udělal jsem dobře, protože proud turistů k unikátní stavbě nad městem každou hodinou houstl. Perla mezi lákadly v regionu pod Krkonošemi, kterou sem převezli v roce 1842, je skutečně turistickým magnetem a zároveň významným místem pro věřící evangelické církve.

Jak se dostal kostel do Krkonoš až z norské vesnice, to vám povím v pořadu. Teď jen prozradím, že měl skončit jako palivové dříví.

Horský masiv a ledovcová jezera

Nejen kvůli kostelíku z Norska stojí Karpacz za cestu na "druhou" stranu Krkonoš.

Čtěte také

Ty se vám totiž budou zdát z pohledu od města mnohem mohutnější. Zvedají se prakticky z nížiny do výšky mnohem strměji, než u nás. I Sněžka, která patří do katastru města Karpacz a o kterou se vlastně s Polskem svým způsobem dělíme, vypadá jinak.

A už ve Vrchlabí mě Miroslava Chaloupská upozornila také na ledovcová jezera. Podobná v "našich" Krkonoších nemáme. Ale ta jsou přece jen dál a s mikrofonem pořadu "Na cestách" se k jejich průzračným vodám vydat nebyl čas. To bych určitě nestihl nic víc. Tak příště, pro tentokrát jsem se vrátil městem Karpacz z kopce dolů.

Ulice krkonošských skřítků

Chtěl jsem totiž vidět jednu z nejkratších ulic v celém Polsku. Samotná ulice - říkat úseku, dlouhému třicet metrů ulice mi přijde skoro přehnané - není až tak zvláštní. Zajímavější je, že v uličce má popisné číslo jen jeden dům - školka, a že název vymyslela místní spisovatelka.

Jedna z nejkratších ulic v Polsku

Maria Nienartowicz vydala Pohádkového průvodce Karpaczí a její nápad se "zhmotnil" v roce 2009, kdy byla ulička slavnostně otevřena. Najdete ji jako já podle velkého kamene se skřítkem. A o nich, odvěkých obyvatelích obou stran Krkonoš, vám povím víc opět v letním speciálu "Na cestách".

Polská verze Krakonoše i parky

Dozvíte se také o tom, jak vypadá Krakonoš polským pohledem a představím vám i zajímavé parky v Karpaczi. Zkrátka, i tentokrát jde myslím o tip na místo kousek od hranic s Polskem, které stojí za výlet. Protože zdaleka všechny zajímavosti jsem vám vyjmenovat ani nemohl.

Poslechněte si další vydání pořadu "Na cestách" - letní speciál v pondělí 2. srpna po 18:00 na stanicích Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice. Opět se na vás těším!

Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.