Na cestách s Martinem Hostákem aneb Nejen s hokejem z Hradce Králové doslova po celém světě

Už na konci týdne začne u nás Mistrovství světa v ledním hokeji. Proto jsem si tentokrát pozval k rozhlasovému cestování bývalého hokejového útočníka, královéhradeckého rodáka Martina Hostáka. 

Čtěte také

Před lety se vydal z Hradce Králové přes Prahu do Filadelfie, potom hrál devět let ve Švédsku, kam se málem odstěhoval, mezi tím si v dresu se lvíčkem “odskočil” třeba do Švýcarska, Německa i na olympiádu do Norska. To všechno s hokejkou.

Když k tomu přidám například “golfové” cestování, šachovou partii se světovým velmistrem nebo ochotnické Dobytí severního pólu - uznejte, že každý nemá tak pestrý cestovatelský deník. Martin Hosták hokejový hráč, trenér i expert jím bude se mnou listovat a bylo to pestré a zajímavé cestování.

Hokejka Bohuslava Šťastného

Bylo předem jasné, že pokud si povezu na natáčení rozhovoru s Martinem Hostákem ve svém cestovatelském kufříku předměty se vztahem k jeho zážitkům z putování světem, nebudou chybět rekvizity spojené s hokejem. Černý puk tak pochopitelně nechyběl, ale jak ještě trochu hosta překvapit a naladit na tu správnou rozhlasovou “vlnu” právě prostřednictvím hokejových atributů.

Martin Hosták a hokejka Bohuslava Šťastného z legendární útočné trojice Martinec - Novák - Šťastný

Nakonec se to povedlo a bývalý hokejový útočník přímo “roztál”, když v ruce obracel s velkým úsměvem historickou hokejku s podpisem Bohuslava Šťastného. Hokejisty z legendární trojice Martinec - Novák - Šťastný. Hokejka na den půjčená se pochopitelně do kufříku nevešla, ale naše rozhlasové cestování odstartovala parádně.

Hradec, Praha, Pensylvánie

Zdá se vám to poněkud velký skok do světa? I pro Martina Hostáka to prý byl životní skok pořádný. Jak se mu žilo na severovýchodě Spojených států, konkrétně ve Philadelphii, kde byl členem organizace NHL Philadelphia Flyers? Do Pensylvánie odešel poměrně krátce po listopadu 1989.

Švédsko pod kůží

Nejvíce si asi v rozhovoru o cestování Martina Hostáka povídáme o Švédsku. Severskou zemi si za devět let působení ve třech hokejových klubech oblíbil nejen on, silně ovlivnila život celé rodiny. A to až natolik, že u Hostáků prý vážně zvažovali, že se do Švédska odstěhují nastálo.

V přírodě na severu oblíbeného Švédska

Proč, co je na severu Evropy tak zaujalo? Také o tom bude další cestovatelský rozhlasový pořad ze série “Na cestách s Petrem Voldánem”.

S hokejem i do Afriky

Jestli se vám to moc nezdá, tak vás s Martinem Hostákem přesvědčíme, že i v africkém Maroku lze zažít zajímavé chvíle se sportem, kde je potřeba ledová plocha. Navíc propojíme Afriku i s východočeským regionem, protože připomeneme Náchod. Jak se nám to povede si poslechněte už přímo z rozhlasových přijímačů nebo z audio archivu na internetu.

Severní pól a golf

Severní pól, kam by možná hokej “pasoval” víc než do Afriky, sice Martin Hosták dobyl, ale nebylo to v mrazivých podmínkách sněhu a ledu.

Čtěte také

S hokejistou, trenérem i televizním expertem budeme cestovat i jeho životem a na ten pól se dostaneme prostřednictvím ochotnické divadelní zkušenosti Martina Hostáka, milovníka Járy Cimrmana a “Cimrmanů”.

Nezapomeneme ani na “golfové” cestování. Ostatně natáčeli jsme na okraji Hradce Králové v golfovém areálu BICZ Park Golf, kde si také Martin Hosták rád zahraje.

Nástin témat dalšího pokračování pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” napovídá, že společně s Martinem Hostákem zažijeme jen pár dnů před zahájením hokejového Mistrovství světa zajímavé výpravy nejen s hokejem a hokejkou.

Tak si nás nalaďte na v pondělí 6. května 2024 na stanicích Český rozhlas Hradec Králové nebo Český rozhlas Pardubice jako obvykle po zprávách v 18:00, nebo najděte v audio archivu pořadu.

Petr Voldán
Milan Baják

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související