Na Aljašce budou stát české sochy. Památník lidem, kteří zahynuli při rybolovu, vzniká v Nové Pace
Zajímavý úkol dostal sochař Albert Králíček z Nové Paky. I když sám na Aljašce nikdy nebyl, tvoří sousoší, které má připomínat ty, kteří zahynuli při tamním náročném rybolovu. Tři bronzové sochy v nadživotní velikosti vznikají ve sklepním ateliéru přímo v centru Nové Paky na Jičínsku.
Čtěte také
„Můžete si na to sáhnout, určitě. Tady mám bednu s hlínou. To vezmete a nalepíte pomaličku, jako když si ptáci lepí hnízdo. Jednu část hezky na druhou.“ Pět beden s hlínou je prázdných, v šesté už materiálu nezbývá moc. A socha už je také skoro hotová. „Tohle je přímo člověk, který má na Aljašce předky. Dohodli jsme se, že by bylo fajn udělat portrét přímo domorodce, který tam žije.“
Sochař Albert Králíček stojí před sochou aljašského rybáře, tedy přesněji před její předlohou z hlíny. Samotná socha bude bronzová a odlévat ji budou v nedaleké Horní Kalné.
Čtěte také
Na stolku jsou ještě malé sošky, vlastně prvotní návrhy všech tří soch rybářů, kteří budou znázorněni na pomníku. „Každá z těch soch představuje nějakou činnost rybářů. Tato například tahá koš s kraby. Druhý rybář bude tahat ruby z vody a poslední, třetí, bude vytahovat síť s rybami.“
Všechny sochy jsou hodně věrné, a to přitom vznikají podle fotografií. Co na první pohled nesedí, to je jejich velikost - v tomhle případě nadživotní.
A nabízí se otázka, jak se vlastně taková skoro dva a půl metru vysoká socha dostane ze sklepního ateliéru ven. „To nejste první a asi ani poslední, kdo se na to ptá. Ono to funguje trošku jinak, není to o tom, že bych musel sochy transportovat, ale naštěstí tím, že se zhotoví forma přímo na místě, tak ji lze rozebrat na několik kusů, které už je pak jednoduché naložit do auta a převézt do slévárny.“
Čtěte také
Sochy Alberta Králíčka najdete po celém Česku, některé i v zahraničí, třeba ve Švýcarsku, ale takhle daleko není zatím žádná.
Sám sochař byl zatím u instalace každé své sochy, tady to je poprvé s otazníkem. „Jsem na to zván, ale ještě uvidím, jak se ve výsledku rozhodnu. Protože z toho mám trošku obavy. Tam na letišti na Aljašce je poměrně krátká přistávací dráha, takže bych nerad skončil někde v ledovém moři. To vám pak stačí nějaké dvě nebo tři minutky a člověk je tuhý. Tak to ještě zvážím, je to prostě kus cesty. Nějakých 36 hodin.“
S odléváním soch, které potrvá nejméně do jara, začínají ve slévárně v Horní Kalné na Trutnovsku v těchto dnech.
Související
-
MUDr. Marie Morávková - Peru a Aljaška
S MUDr. Marií Morávkovou jste se v našem pořadu Všude dobře setkali už minulé dvě soboty.
-
Život plný dobrodružství. Kolik knih vydal během čtyřicetiletého putování cestovatel Leoš Šimánek?
Cestovatelem se může stát každý. Ne každý se ale vydá do míst, kde před ním ještě nikdo nebyl, zvolí netradiční způsob přepravy a vezme s sebou na expedici celou rodinu.
-
Ve slévárně v Horní Kalné vzniká bronzový model Braunova Betlému. Své místo najde na Kuksu
Známý Braunův Betlém, který se nachází nedaleko Kuksu, bude mít svůj bronzový model. Vážit bude necelých 300 kilogramů a půjde o jeho přesnou kopii.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pokud náš úřad případ neodložil, nemohla ani NCOZ, říká žalobce v Lucemburku k šetření Babišova střetu
-
Ukrajinci nejsou sami. Nesmíme dopustit, aby ruská rozpínavost dospěla k cíli, apeluje polský diplomat
-
Vymáhání nájemného po Rusku je správné. Samotné vyjednávání ale není reálné, říká exministr Petříček
-
Putina ukrajinská protiofenziva evidentně děsí, myslí si britský plukovník ve výslužbě