Socha trojnásobného vítěze Velké Pardubické koně Peruána zamířila z Horní Kalné do Zámrsku

Bronzová socha koně Peruána opustila slévárnu v Horní Kalné na Trutnovsku a vyrazila do Zámrsku
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bronzová socha koně Peruána opustila slévárnu v Horní Kalné na Trutnovsku a vyrazila do Zámrsku

Bronzová socha koně Peruána, který třikrát vyhrál Velkou Pardubickou, opustila slévárnu v Horní Kalné na Trutnovsku. Umělci na tomto díle pracovali téměř půl roku a právě dnes ji nakládali a odváželi do obce Zámrsk v Pardubickém kraji. 

Vysokozdvižný vozík pomalu vyváží sochu koně z dílny. Pracovníci slévárny ji přidržují a loučí se.

Socha se musí ukotvit na připravený velký vozík.

„Museli jsme si dát pozor, protože dole jsou už nerezové čepy, které jsou připraveny na zasazení do betonu. Takže jsme museli dát pod sochu dvě palety," vysvětluje spolumajitel slévárny v Horní Kalné Pavel Horák, proč bylo náročné sochu koně na palety usadit.

Následně se musí socha připevnit popruhy. Petr Horák dává poslední popruh kolem hlavy koně.

„Je to socha koně v životní velikosti a váží přibližně půl tuny. Svařována je asi z 15 dílů. Jde již o třetího vítěze Velké Pardubické, kterému jsme u nás v Horní Kalné dělali sochu," doplňuje Pavel Horák.

Bronzová socha koně Peruána opustila slévárnu v Horní Kalné na Trutnovsku a vyrazila do Zámrsku

Socha je naložena a míří do obce Zámrsk v Pardubickém kraji. Tam by měla být odhalena v sobotu 12. října 2019. Tedy den před letošním ročníkem dostihové Velké Pardubické.

Spustit audio

Související