Památník legionáře Jana Gayera po 78 letech doputuje do Hradce Králové ze slévárny v Horní Kalné

5. červen 2018 11:00

Hradec Králové bude mít opět po 78 letech památník připomínající Jana Gayera i jeho padlé spolubojovníky. Vrátí se na své původní místo, tedy na roh Gayerových kasáren na konci týdne. V těchto dnech pomník dokončují řemeslníci v hornokalenské slévárně na Vrchlabsku. Byla se tam podívat redaktorka Kateřina Kohoutová.

Sochařka Pavlína Skávová vytvořila v ateliéru model z hlíny a potom už se práce ujali řemeslníci ze slévárny.

„My jsme tam jeli udělat negativní formu. To znamená pomocí silikonu jsme natřeli tři vrstvy a rozdělili na přibližně metrové části a sádrou zafixovali," říká pracovník slévárny Michal Horák.

Sádrová socha byla převezena do slévérny, kde z ní byl vyroben voskový model. „Nohy jsou asi metrové, tělo je metrové. A hlava, batoh, flinta, asi do osmi dílů je to rozděleno. Pak se to vyrobilo z vosku, odlilo a teď se to sváří," vysvětluje Michal Horák.

V hornokalenské slévárně na Vrchlabsku dokončují sochy TGM a unikátní zakázku pro Vatikán

V hornokalenské slévárně na Vrchlabsku

Blíží se 100. výročí vzniku republiky a spousta měst a obcí si nechává dělat sochy nebo busty Tomáše Garrigua Masaryka. Řada z nich vzniká ve slévárně v Horní Kalné.

Zdejší řemeslníci používají takzvanou metodu ztraceného vosku. Všechny sochy se musí udělat v poměru jedna ku jedné. Vysvětluje spolumajitel slévárny Pavel Horák: „To se pak zaformuje, dá se to do pece, zahřeje se to, vosk vyteče a místo něj se naleje bronz. Pak se to cizeluje a nakonec se tomu dává patina."

Památník se kompletuje celkem ze čtyř částí. Z postavy legionáře v životní velikosti, dvou pamětních desek a na zemi bude ležet věčný plamen.

„Flintu, kterou legionář má, tu jsme dělali podle originálu. Zapůjčili nám ji legionáři," dodává Pavel Horák.

Sochu povezou z Dolní Kalné ve čtvrtek. Instalace sochy legionáře, která bude součástí památníku padlých československých legionářů, proběhne na křižovatce ulic ČSA a Divišovy v Hradci Králové ve čtvrtek 7. června odpoledne.

V neděli 10. června 2018 vyrazí v 15:00 z Baťkova náměstí v Hradci Králové slavností průvod. Odhalení pomníku padlých československých legionářů pak nastane v 16:00 hodin.

Spustit audio

Související