V hornokalenské slévárně na Vrchlabsku dokončují sochy TGM a unikátní zakázku pro Vatikán

12. únor 2018 12:42

Blíží se 100. výročí vzniku republiky a spousta měst a obcí si nechává dělat sochy nebo busty Tomáše Garrigua Masaryka. Řada z nich vzniká ve slévárně v Horní Kalné.

Podle majitelů hornokalenské slévárny na Vrchlabsku. tady takový počet soch prvního československého prezidenta během několika měsíců ještě neodlévali.

A navíc umělci právě dokončují i unikátní sochu pro Vatikán. Na její výrobu dohlíží sám autor.

Logo

Stojíme u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, která přijde do Loun. „Je to socha, kterou původně vytvořil Otakar Švec. Dílo bylo odhaleno v roce 1930 v Lounech. A v roce 1939 sochu Němci odstranili," říká Pavel Horák, majitel slévárny v Horní Kalné.

Kromě této sochy Masaryka se zde ale budou rodit i další. „Další Masarykova socha v nadživotní velikosti bude v Kostelci nad Orlicí. Pak plánují také něco tady v sousední vesnici, ve Studenci. Děláme ještě také bustu do Benátek nad Jizerou," doplňuje Pavel Horák.

Kromě Masaryka se také ve slévárně v Horní Kalné pracuje na unikátním díle, které najde místo ve Vatikánu. „Dostali jsme zakázku od sochaře Davida Erevantziho na zhotovení bronzové sochy svatého Jiří do vatikánské zahrady," vysvětluje Pavel Horák.

Sochař David Erevantzi stojí u svého díla: „Dělám ještě konečné voskové retuše a pak už půjde socha do pece a pec udělá své dílo."

Pracovník slévárny Pavel Dresler právě cizeluje sochu svatého Jiří: „Nyní se to nachází ve fázi sestavování sochy z několika dílů. Svážení a cizelování. Není to ani tak náročné, pokud člověk už ví, co ten sochař od něj požaduje."

Veškeré sochy Tomáše Garrigua Masaryka by měly být ve slévárně dokončeny do konce léta.

Spustit audio

Související