Muzeum Chalupění v Radči na Trutnovsku provoněly perníčky. Pekli je ovšem sami návštěvníci

19. listopad 2021 07:15

V Muzeu Chalupění v Radči na Trutnovsku si lidé vyzkoušeli pečení perníčků v historických dřevěných formách. Návštěvníci se při tom přesvědčili, že to hospodyňky v minulosti neměly vůbec snadné. Upéct totiž jeden plech perníčků je náročné jak na čas, tak na fyzičku. 

Čtěte také

Ozývají se rány a to se právě jedna z návštěvnic Muzea Chalupění v Radči na Trutnovsku pokouší vyklopit perníček z formy. Chtěla si vyzkoušet jaké to je, když naše babičky a prababičky pekly perníky. „Zjišťuji, že to neměly vůbec jednoduché. Ale už se mi jakž takž povedly tři kousky."

Popojdu k organizátorce akce Evě Kubů. Popište nám, jak formy na perníčky vypadaly? Je tu jich několik historických, ale i nových. „Formy byly velice zdobené. Jde o jemnou řezbářskou práci. A byly tam buď náboženské motivy nebo florální, či zvířata. Formy jsou tak jemně vyřezávané, že potom návštěvníků dělá potíže perník z nich vyklopit."

Muzeum Chalupění v Radči na Trutnovsku provoněly perníčky. Pekli je ovšem sami návštěvníci

Jdeme se podívat vedle. Tady je další návštěvnice Žaneta Svobodová. Má už těsto naplněné do forem a zkusí ho vyklopit.

Čtěte také

Je nějaký speciální recept na perníčky? Ten historický je jiný, než jaký se používá dnes. „Hlavní rozdíl je asi v tom, že těsto se vyrábělo z žitné celozrnné mouky," vysvětluje Eva Kubů.

„Tak to je skvělé, protože my doma jíme jen žitný chleba. To se nám hodí," říká s úsměvem Pavel Melichar, vedoucí muzea.

Přišel se podávat a možná také ochutnat. „Ano, už jsem ochutnal dopoledne. Perníček je ještě poměrně tvrdý, protože potřebuje čas na změknutí. Na Vánoce to bude tak akorát. I když tyto jsou spíš takové dekorační. Asi bych je spíš viděl viset někde na vánočním stromečku nebo na adventním věnci."

Perníkářské řemeslo sahá do daleké historie

„My jsme v rámci muzea získali nějaké staré perníkářské formy. Je vidět, že je to už tmavší dřevo. Jsme rádi, že jsme to z výstavních vitrín mohli vyndat, použít a oživit. Naše heslo zní: hledáme starou krásu a nacházíme nový užitek. To tady dnes platí," dodává Pavel Melichar.

Kdo by chtěl perníkářské formy v Muzeu Chalupění v Radči na Trutnovsku vidět, tak sem může zavítat do konce listopadu.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související