Muzeum Chalupění v Radči na Trutnovsku provoněly perníčky. Pekli je ovšem sami návštěvníci
V Muzeu Chalupění v Radči na Trutnovsku si lidé vyzkoušeli pečení perníčků v historických dřevěných formách. Návštěvníci se při tom přesvědčili, že to hospodyňky v minulosti neměly vůbec snadné. Upéct totiž jeden plech perníčků je náročné jak na čas, tak na fyzičku.
Čtěte také
Ozývají se rány a to se právě jedna z návštěvnic Muzea Chalupění v Radči na Trutnovsku pokouší vyklopit perníček z formy. Chtěla si vyzkoušet jaké to je, když naše babičky a prababičky pekly perníky. „Zjišťuji, že to neměly vůbec jednoduché. Ale už se mi jakž takž povedly tři kousky."
Popojdu k organizátorce akce Evě Kubů. Popište nám, jak formy na perníčky vypadaly? Je tu jich několik historických, ale i nových. „Formy byly velice zdobené. Jde o jemnou řezbářskou práci. A byly tam buď náboženské motivy nebo florální, či zvířata. Formy jsou tak jemně vyřezávané, že potom návštěvníků dělá potíže perník z nich vyklopit."
Jdeme se podívat vedle. Tady je další návštěvnice Žaneta Svobodová. Má už těsto naplněné do forem a zkusí ho vyklopit.
Čtěte také
Je nějaký speciální recept na perníčky? Ten historický je jiný, než jaký se používá dnes. „Hlavní rozdíl je asi v tom, že těsto se vyrábělo z žitné celozrnné mouky," vysvětluje Eva Kubů.
„Tak to je skvělé, protože my doma jíme jen žitný chleba. To se nám hodí," říká s úsměvem Pavel Melichar, vedoucí muzea.
Přišel se podávat a možná také ochutnat. „Ano, už jsem ochutnal dopoledne. Perníček je ještě poměrně tvrdý, protože potřebuje čas na změknutí. Na Vánoce to bude tak akorát. I když tyto jsou spíš takové dekorační. Asi bych je spíš viděl viset někde na vánočním stromečku nebo na adventním věnci."
Perníkářské řemeslo sahá do daleké historie
„My jsme v rámci muzea získali nějaké staré perníkářské formy. Je vidět, že je to už tmavší dřevo. Jsme rádi, že jsme to z výstavních vitrín mohli vyndat, použít a oživit. Naše heslo zní: hledáme starou krásu a nacházíme nový užitek. To tady dnes platí," dodává Pavel Melichar.
Kdo by chtěl perníkářské formy v Muzeu Chalupění v Radči na Trutnovsku vidět, tak sem může zavítat do konce listopadu.
Související
-
Muzem Chalupění v Radči u Úpice má několik nových expozic. A chce vystavit papírové modely
V muzeu Chalupění v Radči u Úpice se v letošním roce hodně stavělo. Přibylo několik oddělení, nově si mohou exponáty prohlížet i vozíčkáři.
-
Vůně, krása dřeva a staré příběhy v perníkářství a řezbářství Aleše Vostřeze a Oldřicha Kvapila
Řemeslo perníkářské a nejstarší „kadlub" na marcipán, vyřezaný z hruškového dřeva, nese rok 1652. Do hořického perníkářství a řezbářství se vydáme s Eliškou Pilařovu.
-
Láska, vděčnost a víra. Půvab vánočních tradic ožívá pod rukama perníkáře a řezbáře Aleše Vostřeze
V řemeslném adventním kalendáři z Královéhradeckého kraje otevíráme další okénko, odkud pomyslně zavoní hruškové nebo ořešákové dřevo, ale také med a koření z perníků.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Autoklub dostal sankci skoro 11 milionů korun. Porušoval pravidla, když využíval státní dotaci
-
‚Excesivní vybočení.‘ Expolicistovi, který v opilosti mlátil pěstmi dívky v baru, hrozí u soudu až 10 let
-
Poprvé mě někdo kritizoval za to, že je malý nárůst poplatků a málo zdražujeme, říká šéf ERÚ Trávníček
-
Notre-Dame tesaři vyspravili postaru středověkou sekerou. Opravy nesou podpis i české školy