V Muzeu chalupění v Radči na Trutnovsku hledají starou krásu a nachází nový užitek

7. duben 2018

V Muzeu chalupění v Radči u Úpice jsou tisíce exponátů především z oblasti zemědělství. Prohlédnete si tam ale také krejčovskou dílnu našich babiček, dětské hračky ze začátku minulého století nebo třeba expozici prádelnictví. Většina historických předmětů se do tohoto muzea dostala z půd nebo garáží starých domů a mnohdy tomu také odpovídal jejich špatný stav. 

Aby byly exponáty pěkné a pokud možno i funkční, o to se stará několik místních řemeslníků. S vedoucím muzea Pavlem Melicharem se na ně zašla podívat reportérka Jana Házová.

Čtěte takéSpolek Chalupění

V muzeu se už pilně pracuje. „Ano, měli jsme zimní přestávku. Ale už zase pilně pracujeme, připravujeme expozice, uklízíme a hlavně restaurujeme a konzervujeme nové i stávající stroje. Abychom je mohli veřejnosti opět ukázat v plném provozu a v plné kráse," vysvětluje Pavel Melichar.

Za rohem je slyšet bruska. Tak se tam pojďme podívat.

„Ano, jeden z pracovníků naší konzervátorské dílny tady v muzeu Josef Plíšek právě opravuje jeden z exponátů," říká Pavel Melichar.

„Vyrábím železné nájezdy pro invalidy, aby mohli s těmi vozíky pokračovat dál v prohlídce," upřesňuje Josef Plíšek.

A Pavel Melichar jej doplňuje: „Chtěli bychom právě invalidním osobám více zpřístupnit naši expozici."

Dávají se dohromady exponáty, které se budou vystavovat. Tak, aby byly plně funkční.

„Tady je starý funkční brus. Kolega zprovoznil unikátní brusku na listové pilky. Krásně to brousí a funguje. Je to pěkně postaru na kliku," ukazuje František Červeňák.

A doplňuje: „Klidně necháme ty věci v takovém starém otlučeném stavu. Protože mají krásnou starou patinu. A je to mnohdy hezší, než nově natřený stroj."

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

vladana.jpg

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.