Muzeum a galerie Orlických hor je rozkročeno od Rokytnice po Olešnici. A chystá zajímavé novinky

9. březen 2018

Naším hostem je ředitel Muzea a galerie Orlických hor z Rychnova nad Kněžnou Tomáš Zelenka. A to znamená, že se společně podíváme nejenom do Rychnova, ale i do Rokytnice, do Vamberka, možná i do Opočna. Protože tam všude rychnovské muzeum něco chystá.

Je to rok, co jsme se spolu seznámili, protože už jste rok ve funkci.
Je to tak. Už rok se potýkám s povinnostmi ředitele Muzea a galerie Orlických hor.

Co se vám za ten rok povedlo? Jste sám se sebou spokojen?
To si netroufám hodnotit, to přísluší jiným. Nicméně si myslím, že některé z vizí, které jsem měl, se nám daří naplňovat. Snažíme se muzeum postupně co nejvíc otevírat návštěvníkům. V prvním kroku jsme provedli všechny změny, které se dají udělat snadno a rychle. Upravili jsme otevírací doby, máme otevřeno i v pondělí a o víkendech. Zavedli jsme přijímání platebních karet a spoustu dalších podobných drobností, které by měly zpříjemnit návštěvníkům život.

Expozice Sýpka v Rokytnici v Orlických horách

Muzeum a galerie Orlických hor je rozkročeno skoro po celém regionu. Kde všude něco máte?
My se snažíme v podstatě zabírat opravdu celý region, celé Orlické hory. Koneckonců jsme Muzeum Orlických hor, takže od Rokytnice v Orlických horách na východě až po Olešnici v Orlických horách na severozápadě. Skutečně celý ten region nějakým způsobem pokrýváme.

Já začnu v Rokytnici, protože ta je možná i vašemu srdci nejblíž. Tam jste byl nějakou dobu také ve funkci vedoucího. Rokytnice, to je ona historická sýpka.
Ano, to je historická sýpka. Tam jsem začínal. Je to mé domovské pracoviště. I po nástupu do funkce ředitele jsem si Rokytnici nechal pod palcem, tak říkajíc. Máme teď v Rokytnici obrovskou radost, protože se nám podařilo dokončit takový významnější projekt. Podařilo se nám dokončit modely do stálé expozice. To byla akce, která se chystala od roku 2014. Bylo to poměrně složité, museli jsme dokumentovat památky přímo v terénu. Vznikl nádherný konvolut plánové dokumentace. Samozřejmě jsme museli najít dostatek financí pro realizaci toho projektu. S čímž nám velice významně pomohl Královéhradecký kraj a město Rokytnice.

Sýpka - Muzeum Orlických hor

Musíme také říct, co je to přesně za modely.
Jsou to modely staveb, které kdysi stávaly a některé ještě částečně stojí právě v Orlických horách.

Čtěte také250 druhů vypreparovaných zvířat. Několik tisíc ptáků. To je chlouba Muzea a galerie Orlických hor

A co je to konkrétně za stavby.
Je to například sklárna z Deštného v Orlických horách, hamr, máme tam i jeden netypický model a tím je štola, v měřítku 1:2. Tento model je zajímavý tím, že běžně se na modely koukáme zvenčí přes sklo, ale do tohoto modelu se dá vstoupit. Je to v podstatě taková prolézačka pro děti.

Tak to se jim musí hodně líbit. Slyšel jsem, že uvnitř té expozice jsou i netopýři.
Přesně tak. Je to taková hra. Ten malý človíček vstoupí dovnitř do té štoly s baterkou a jeho úkolem je najít netopýry zavěšené ve skalní štěrbině.

Sýpka - Muzeum Orlických hor v Rokytnici nad Orlicí - model mlýna

V sýpce je i strom, přes tři patra vysoký. Říká se tomu voliéra?
My tomu pracovně říkáme voliéra. Ale správně by se to mělo asi označit za model biotopu.

Co chystáte v tomto roce v sýpce? Starosta Rokytnice v Orlických horách mi povídal, že se tam letos chystají velké oslavy.
Je to tak. Letošní rok je rokem oslav a výročí napříč městy, napříč českou státností. V Rokytnici, společně s městem, připravujeme výročí 700 let od první písemné zmínky o městě. My, jako muzeum, se těch oslav samozřejmě také účasníme. Připravujeme drobnější výstavu na toto téma. Spolu s městem připravujeme v létě jeden víkend, kdy by měla být k vidění nejrůznější historická řemesla. Mimo jiné, pokud vše dopadne tak, jak si plánujeme. Chtěli bychom v Rokytnici postavit a vypálit milíř. Po 700 letech by se opět mohlo v Rokytnici vyrobit dřevěné uhlí.

Kdy to bude? Už víte termíny?
Mělo by to být týden před Anenskou poutí, tedy na konci července.

Expozice krajky - Muzeum krajky ve Vamberku

Nedávno jsme vysílali z Vamberka, z muzea krajky. Tam bychom se mohli také zastavit, protože to pod vás spadá.
Určitě je to také expozice, která stojí za návštěvu. Teď aktuálně tam máme krásnou výstavu, kterou jsme připravili ve spolupráci se Spolkem amerických historiků. Je věnovaná masnému průmyslu ve Vamberku. Protože ten je s Vamberkem spjat stejně jako krajka. Ono je to trošku i propojené, protože ti továrníci v tomhle oboru, byli většinou i mecenáši, kteří tu krajku podporovali.

Vamberská krajka je možná trošičku námi Čechy jaksi opomíjená. Je možná mnohem slavnější ve světě.
Je to tak. Krajka je světový fenomén. Ono je to vždycky tak, že to, co má člověk doma, tak považuje za samozřejmé a běžné. Co je někde dál, tak považuje za bombu. A tak je to právě i s tou naší vamberskou krajkou.

Expozice krajky - Muzeum krajky ve Vamberku

Když se podíváme třeba na návštěvnost muzea krajky, jezdí víc cizinci než Češi?
To se tak úplně říct nedá. Samozřejmě cizinci také jezdí, ale bohužel Vamberk není turisticky příliš vyhlášená oblast. Takže jezdí spíš místní návštěvníci.

Pojďme do Rychnova nad Kněžnou. Tam najdeme mimo jiné vaši kancelář, je to tak.
Tam máme v kasárnách zázemí. Máme tam také dvě drobnější expozice. Expozici věnovanou historickým fotografiím Rychnova nad Kněžnou a památník Karla Plachetky, což byl významný orlickohorský ornitolog.

Prý se na tu jeho sbírku opeřenců jezdí dívat hlavně myslivci. Díky tomu památníku pana Plachetky se vzdělávají.
Ano, myslivci jezdí poměrně hodně. Skutečně velice často se nám stává, že si potřebují před zkouškami oprášit své znalosti. Někdy dokonce potřebují potvrdit, že tam byli, protože to je součástí jejich vzdělávacího plánu. My bychom teď chtěli ten památník trošku oživit. Za rok mu bude 20 let, tak si myslím, že už je na čase, abychom ho maličko takříkajíc oprášili. Připravujeme pro tento památník vlastní edukační program, který bude zaměřený na základní a mateřské školy.

Plachetkův památník

A teď bychom se mohli přesunout také na rychnovský zámek. Protože tam máte asi ty hlavní výstavní prostory.
Ano. A zároveň tam sídlí Orlická galerie, naše pobočka. Co se týče rychnovského zámku, tam připravujeme celou řadu výstav kunsthistorického rázu. Plus v těch hlavních výstavních prostorách připravujeme jednu výstavu právě konkrétně k výročí vzniku republiky. Bude to výstava mezi Lvem a Orlicí. Název je trošku symbolický, protože my bychom tu výstavu chtěli postavit na vnímání jediného dne, kdy nám zaniká Rakousko - Uherská monarchie a vzniká První republika. Jde o obrovský přelom pro běžného člověka. Ale samozřejmě děti si hrály dál, lidé museli dál pracovat. Je to přelomový den, ale chtěli bychom ho vnímat pohledem všedního dne.

Že to naši předci nevnímali asi tak ostře, přelomově.
Ano, přesně tak. Jako my v dnešní době. Byť dojde k takovým významným událostem, tak to nevnímáme tak ostře, jako se to potom jeví zpětně tím historickým pohledem.

Orlická galerie v Rychnově nad Kněžnou

To bude tedy rok 1918 z těch slavných osmiček na Rychnovském zámku. Rok 1968 si zase asi připomenete hlavně v Rokytnici, protože tam byla vojenská posádka.
Tam chceme připravit výstavu k roku 1968. Ve východních Čechách, nejen v Rokytnici, byly vojenské posádky. Tahle výstava bude zajímavá tím, že bude putovní. My bychom ji do budoucna chtěli nabídnout i dalším podobným institucím. Aby se s tím mohli seznámit lidé nejen v Rokytnici, ale v širším okolí.

Čtěte takéMuzeum a galerie Orlických hor

Takže to je Rokytnice, Vamberk, Rychnov nad Kněžnou. Něco ale chystáte také v Opočně. Je to tak?
Ano, v Opočně je to teď novinka. Připravujeme ve spolupráci s městem Opočnem novou expozici věnovanou historii města. Opět to vychází z dalšího výročí, tentokrát je to 950 let od první písemné zmínky o Opočně. Což je v rámci našeho regionu poměrně unikátní. Protože většina měst má první písemnou zmínku až někdy ze 13.-14. století. Zatímco u Opočna to je rok 1068, takže mnohem hlouběji v čase. Opočno se nám tu představuje jako velice významné místo, pravděpodobně místo knížecí správy.

Tomáš Zelenka ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Jakubem Schmidtem

Kde to bude v Opočně?
To místo bude v Opočně z mého pohledu nádherné, je to historický dům číslo 55. Je to roubená stavba s šindelovou střechou, nejstarší měšťanský dům v Opočně.

Kdy tedy by měla být nová expozice v Opočně otevřena?
Ta by měla být na začátku léta hotová.

Tak se na to moc těšíme. Asi máte ze všeho dost těžkou hlavu.
Občas ten pocit mám. Ale já mám naštěstí velice schopné kolegy, kteří mi s tou prací pomáhají. Na ně se můžu spolehnout. Takže tím mi to velice zjednodušují.

Úžasné. Děkujeme, že nám Muzeum a galerii Orlických hor přišel připomenout a představit Tomáš Zelenka, současný ředitel.

Paličkovací stroj - Muzeum krajky Vamberk
autoři: Milan Baják , jak
Spustit audio

Související