Muču Kiš zdolán trojicí kluků z Krkonoš, Vltava nad Labem a Po stopách kamene. NEJ reportáže týdne
Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.
Čtěte také
Možná už jste slyšeli o tom, že české horolezectví si připsalo další velký úspěch. Nejvyšší dosud nevylezená hora světa Muču Kiš (7 453 m n. m.) v severním Pákistánu přivítala na svém vrcholu českou trojici Zdeněk Hák, Radoslav Groh a Jaroslav Bánský. Povedlo se jim to navzdory zdravotním potížím a náročným podmínkám v pátek 5. července 2024.
„Mimo Nošaku, na který jsem lezl v roce 2016, tak všechny mé expedice byly prvovýstupy. Sedmý prvovýstup v nejvyšších horách,“ říká horoletec Zdeněk Hák. „Myslím si, že u některých velkých expedic došlo k podcenění hory. My jsme nepodcenili sebemenší detail a dali jsme do toho maximum. Nakonec nás to prověřilo se vším všudy. Bylo to hodně pestré a kdybychom tam nebyli v tak silném týmu, nevím, s kým jiným bych to vylezl.“
Čtěte také
Ve středu 28. srpna večer přinese hradecká filharmonie lidem opět jedinečný hudební zážitek, kdy zazní Smetanova Má vlast nad řekou Labe v Hradci Králové u Smetanova nábřeží. Ale nejen o unikátním open air koncertu nám přišel povědět ředitel Filharmonie Hradec Králové Vladimír Šrámek.
„Energie, kterou celý náš filharmonický tým dává, je neuvěřitelná, je to něco úžasného. Stále víc a víc se propadám do toho zážitku,“ říká Vladimír Šrámek, ředitel Filharmonie Hradec Králové. „Snažíme se maximálně vytížit orchestr i provoz naší budovy. To je taková zásada, aby člověk neseděl doma a netočil si mlýnek.“
Čtěte také
Ve Vamberku na Rychnovsku je otevřena nová naučná stezka. Pracovníci technických služeb ji vybudovali na okraji města v lokalitě Vyhlídka. Trasa měří 5 kilometrů a je na ní 11 stanovišť. Stezka nese název Po stopách kamene. Na jednotlivých zastávkách jsou totiž k vidění sochy, smírčí kříže a také desítky mlýnských kamenů.
Výchozím bodem naučné stezky je posezení u ohniště vedle myslivecké chaty. Jednotlivá lesní stanoviště jsou osazená informačními tabulemi.
Související
-
Indičtí běžci potřebují větší prostor, přístup k vodě a chov v hejnu. Rádi šmejdí v posekané trávě
V dnešní radioporadně se budeme věnovat chovu indických běžců. Více nám o jejich chovu řekne Ing. Alice Votavová ze Zemědělské akademie v Hořicích na Jičínsku.
-
Nové vlaky! Bezbariérové a klimatizované „Lišky“ vyrazí na vybrané tratě v Královéhradeckém kraji
České dráhy modernizují v Královéhradeckém kraji vozový park. Místo motoráků z 60. a 70. let minulého století nasazují na vybrané trasy vlaky RegioFox, přezdívaným Lišky.
-
Čeští hasiči lezci jsou nejlepší na světě! V Belgii zdolali i Atomium a ovládli soutěž Grimpday
Napotřetí to cinklo a naši hasiči jsou nejlepší na světě. V červnu totiž zazářili v prestižní mezinárodní soutěži záchranných týmů Grimpday 2024.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.