Vitamín C v šípcích a jeřabinách, Závorářka z Chotěvic a Mládě jeřába rajského. NEJ reportáže týdne

Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.

Čtěte také

Podzim je v plném proudu a příroda opět po roce září všemi barvami. Počasí nás ale dokáže pěkně potrápit. Méně sluníčka, déšť, vítr a chladnější vzduch, to jsou každoroční výzvy pro náš imunitní systém. Naštěstí můžeme v přírodě najít řadu bobulovin, ve kterých najdeme zdatného pomocníka proti virózám.

Šípky a jeřabiny nám teď představí bylinkářka Radka Svatošová, která nám i poradí, jak v nich co nejdéle uchovat vitamín C.
Všechny jeřabiny se dají použít, liší se jen svojí chutí. Máme jeřabiny, kterou jsou šlechtěné, aby měly sladší chuť, to je například takzvaný jeřáb sladkoplodý, moravský. Existují ještě další kříženci jeřabin, ale použít se dají opravdu všechny, pokud nám nevadí natrpklá chuť.

Čtěte také

Zájemci o železniční historii nemusí jen do různých železničních muzeí - třeba do výtopny v Jaroměři. Vrátit se v čase mohou i při čekání na úplně obyčejný spoj na jedné ne úplně obyčejné zastávce. V Chotěvicích na Trutnovsku mají železniční nadšenci jednu z posledních možností v republice vidět naživo práci závorářky.

Miloslava Glosová stahuje závory před příjezdem jednoho z vlaků, a to hned troje. Vyzkoušet si, jak je to fyzicky náročné, podle drážních předpisů nesmím, ale bez fyzické kondice by to tady určitě nešlo. „My vždy říkáme, že tady máme takové fitko. Samozřejmě v létě, když je teplo, tak je ta obsluha jednodušší. V zimě je všechno více ztuhlé, takže to nám to potom i upravují a více napínají dráty. Aby to šlo snáze.“

Čtěte také

Dnešní zastávka v Safari Parku Dvůr Králové patří prvnímu mláděti jeřába rajského. Jedná se o prvoodchov a navíc o vzácného a ohroženého tvora, který imponuje svou výškou 150 cm, značným rozpětím křídel a šedomodrým zbarvením.

Chov jeřába rajského není jednoduchý a pro chovatele se stává velkou výzvou. Své o tom ví zoolog Michal Podhrázský, se kterým o jeřábech rajských hovořila redaktorka Dana Voňková.

Jeřáb rajský je modrošedě zbarvený pták s černým ocasem, vysoký až 150 cm, původem z Jihoafrické republiky. Rozpětí křídel je 180 až 200 cm a váží 3,6 až 6,2 kg. Výška, váha i rozpětí křídel záleží na tom, kde daný jednotlivec žije, na potravě a jejím množství.

autor: baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.