Mistryně světa v plavání v ledové vodě se usmívá: Často si nadávám, proč jsem do té vody vůbec lezla
Už to budou dva roky, co dosáhla vynikajícího úspěchu závodnice hradeckého plaveckého klubu Karolína Pleskotová, která se v Polsku stala dvojnásobnou juniorskou mistryní světa v plavání v ledové vodě. Bylo to na 100 metrů prsa a 50 metrů volný způsob. Plus k tomu tenkrát ještě Karolína brala v Polsku i stříbrnou medaili na padesátce motýlkem.
Tak se dnes Karolíny Pleskotové zeptáme, co je od té doby v jejím životě nového a kam se plavání posunulo. Vzpomínáte si na ten velký úspěch v roce 2022?
Ano, vzpomínám. Bylo to tenkrát v Polsku na řece Odře. Bylo lehce nad dva stupně nad nulou, ale v ten den foukal hrozně silný vítr, takže pocitová teplota byla nižší.
Jednou se mi před závodem stalo, že jsem do vody nevlezla, prostě jsem to nezvládla. Až pak jsem si uvědomila, že to není nic hrozného.
Karolína Pleskotová, dvojnásobná juniorská mistryně světa v plavání v ledové vodě
Vy jste se plavání ve studené vodě začala věnovat vlastně náhodou, dá se říci. To bylo kvůli covidu?
Ano, bylo to covidovém období, protože jsem nechtěla přestat plavat. Začala jsem běhat a pak mne to navedlo i na otužování a zimní plavání. Že právě v tom mohla být dobrá a vyhrávat medaile na mistrovství světa.
Nesmělo se do bazénu, tak jsem prostě plavala venku. Zimní plavání je hlavně o hlavě, že si musíte uvědomit, že je to jen na chvíli nepříjemné, ale pak to bude zase v pohodě.
Čtěte také
Takže to bylo zpočátku nepříjemné?
Ze začátku to bylo hodně nepříjemné. Měla jsem s tím velké problémy. Jednou se mi i před závodem stalo, že jsem do vody nevlezla, prostě jsem to nezvládla. Ale pak jsem si postupně uvědomila, že to není nic hrozného.
Co je na tom nejhorší? Ten okamžik, když se leze do studené vody?
Nejhorší podle mě je ten pocit potom, kdy rozmrzáte a všechno vás štípe. To si často potom nadávám, proč jsem do té vody vůbec lezla. Někdy je voda hodně studená. Ale ten začátek je také náročný, ale pak, když už se rozplavu, tak je to paráda. Když potom vylezete z vody do větru, není to příjemné.
Kterých úspěchů si nejvíc ceníte? Je to ten dvojnásobný titul mistryně světa?
Ano, ale ještě také titul z mistrovství republiky. Byla jsem jednou druhá a pak další rok první, toho si cením moc.
Chtěla bych být sportovní psycholog. Protože sport mě prostě baví a chci u něj zůstat. A ráda bych i děti trénovala plavání.
Karolína Pleskotová, dvojnásobná juniorská mistryně světa v plavání v ledové vodě
Co vás vlastně přivedlo k plavání?
Hlavně rodiče. Já jsem jako malá nechtěla moc sportovat, ale oni mi prostě řekli, že musím něco dělat. Tak jsem začala plavat a to mi začalo jít. Celkem rychle jsem se dostala do závodních družstev a zůstala jsem u toho. Bavilo mne vyhrávat.
Čtěte také
Jaký plavecký styl vás baví nejvíc?
Já nejraději plavu kraul. Naopak prsa nemám moc ráda. Nikdy mi nešly. Ale plavání v ledové vodě už se teď nevěnuji, protože se soustředím na bazénové plavání. A to mě taky moc baví. Výsledky jsou, tak byly závody v Hradci Králové a udělala jsem si osobní rekordy. Řekla bych, že jsem teď celkem ve formě a snad v pohodě.
Chtěla byste se věnovat plavání i v budoucnosti? Nebo co chcete jednou v životě dělat a čeho dosáhnout? Chcete si zaplavat na olympiádě?
Fajn by to bylo, ale není to úplně reálné. Teď aktuálně pojedeme na závody do Ostravy, pak budou ještě v Pardubicích a už bude mistrovství juniorů, to bude pro mne takový vrchol, na to se hlavně soustředím. A k tomu ještě škola, dělám Gymnázium Boženy Němcové v Hradci Králové. Představu o budoucnosti mám, chtěla bych být sportovní psycholog. Protože sport mě prostě baví a chci u něj zůstat. A chtěla bych i trénovat plavání, už teď trénuji v klubu menší děti.
Tak vám přejeme, ať se vám všechny vaše životní sny a cíle splní. Naším hostem byla dvojnásobná juniorská mistryně světa v plavání v ledové vodě Karolína Pleskotová. Moc děkuji za rozhovor.
Související
-
Bionickou protézu získá díky dárcovské sbírce talent paralympijského plavání Petr Frýba
Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší se narodil s vrozenou vadou všech čtyř končetin. Ještě jako batole musel Péťa podstoupit několik operací.
-
V 16 letech přeplavala Lenka Štěrbová La Manche a je pořád nejmladší Češkou, které se to podařilo
Trochu si zaplaveme a představíme vám naši plaveckou reprezentantku Lenku Štěrbovou, která pochází z Pardubic.
-
Po 14 hodinách v horizontální poloze mi nešlo stoupnout na nohy, směje se pokořitelka La Manche
Skočíme do vody a zaplaveme si se studentkou Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové Janou Procházkovou, která se ve volném čase věnuje sportu, plavání a běhání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.