Martina Elhenická: Jako holka jsem brečela u bazénu, že je studená voda. Teď chci na olympiádu
S Českým rozhlasem Hradec Králové si teď zaplavete, protože naším dnešním hostem je několikanásobná účastnice Mistrovství Evropy i Mistrovství světa, talentovaná Martina Elhenická z Trutnova, která už několik let patří do české plavecké špičky.
Už máte dnes odplaváno? Protože sportovci většinou trénují už od rána.
Nemám odplaváno, právě ve středu mám vždy jen jednu tréninkovou fázi a to ráno, ale dnes jsem to musela změnit, takže půjdu plavat až odpoledne.
To jste tedy změnila trénink kvůli nám? Tak to si moc vážíme. Snídáte před plaváním, před tréninkem?
Ano, to bych jinak nezvládla. Najím se před tréninkem i po.
Hodně spím a jím, ráda vařím. Strašně ráda čtu, učím se cizí jazyky, to mě baví. Ale moc volného času nemám.
Martina Elhenická, reprezentantka České republiky v plavání
Jak jste se dostala k plavání a k vodě? Kolik vám bylo a kdo vás přivedl poprvé k bazénu?
Byla jsem maličká, byly mi tři roky, čtyři roky. Rodiče mě přivedli na bazén do Trutnova, kde se konala taková výuka plavání rodičů s dětmi. S plaváním se opravdu začíná v malém věku a dělal to přede mnou i bratr.
Takže od tří let plavete. A hned vám to šlo?
Myslím si, že mi to šlo. Ale plavala jsem v malém dětském bazénku a tam je teplejší voda. Potom jsme vždy na konci hodiny šli i do velkého bazénu a tam mě to hrozně nebavilo. Seděla jsem. Byla tam studená voda. Já jsem seděla na břehu, klepala jsem se a brečela jsem. Všechny děti plavaly, rodiče plavali, trenéři plavali a já jediná zmrzlá a modrá jsem seděla na kraji a brečela.
Čtěte také
Kdy vás to tedy už potom začalo bavit? Asi když přišly první výsledky a úspěchy, ne?
Řekla bych, až jsem se přesunula už jen na velký bazén a nestřídala ty teploty. (smích) Takže v nějakých šesti, sedmi letech, když už jsem začala jezdit i na závody a viděla jsem, že to není špatné, že je přitom zábava a občas i něco vyhraji.
Ale určitě to chce už od začátku dril. Byli na vás trenéři přísní?
Docela ano, ale nesmí to být tak, že na vás křičí celou hodinu. To ne. Ale musí si umět srovnat kázeň a musí si umět zjednat respekt.
Co všechno dnes obnáší sportovní vrcholová kariéra? Co všechno musíte plavání obětovat?
Musím obětovat spoustu volného času, protože trénink zabere minimálně čtyři hodiny denně, dvě hodiny ráno, dvě hodiny odpoledne. Obden je k tomu posilovna, nějaké to cestování, víkendy volné skoro nemáme, protože jsme většinou na závodech. Odjíždíme ve čtvrtek, v pátek a vracíme se v neděli pozdě večer. Takže volný čas prostě není.
Na diskotéky tedy nechodíte?
(smích) Výjimečně, když je volno.
A co tedy děláte když zrovna neplavete?
Hodně spím a hodně jím. Strašně ráda čtu, učím se cizí jazyky, to mě fakt baví. Ale moc volného času nemám.
Když ráda jíte, tak i ráda vaříte?
Také ráda vařím, ano. Ráda zkouším nové věci. Když mě nějaký recept zaujme, tak ho uvařím.
Nejlepší je pustit při závodě všechno z hlavy. Když tam jdu uvolněná, v hlavě mi hraje nějaká písnička, tak je to lepší.
Martina Elhenická, reprezentantka České republiky v plavání
Jakých úspěchů jste už ve své plavecké kariéře dosáhla? Čeho si ceníte nejvíc?
Určitě to jsou mé účasti na mistrovstvích Evropy i světa, 8. místo na univerziádě v Koreji v roce 2015. Ale spíš ta Mistrovství světa hlavně v dlouhém bazénu. To je pro mě asi nejvíc.
Vy jste trénovala v Praze, potom chviličku v Trutnově a teď zase zpátky v Praze.
Přesně tak. S paní trenérkou Petrou Škábovou. To je velký pojem v našem plaveckém sportu. Je přísná, ale je super. Opravdu si nemohu stěžovat.
Za kolik dáte patnáctistovku? Já plavu prsa 45 minut.
To je super. Já bych asi ani 1500 metrů stylem prsa v kuse neuplavala. Je to strašně těžké. Musíte se naučit kraula, to zaprvé. A záleží na tom, jestli plavete v krátkém nebo dlouhém bazénu. Na krátkém bazénu je to 16 minut a asi 8 vteřin.
Čtěte také
Martino, jaká je vaše aktuální sportovní plavecká forma?
Není ještě úplně výborná, ale jde to nahoru. A doufám, že výborná bude právě za týden a kousek na ME. To bude v Glasgow. Kvalifikovala jsem se výkonem v Záhřebu. To byl mezinárodní plavecký mítink, pro nás druhý pokus na splnění limitů na ME. A mně se to povedlo až v posledním závodě, poslední den, poslední start.
Takže jste byla nakonec ráda.
Byla jsem ráda, protože ty závody mi absolutně nevycházely. Vlastně nic, kam jsem skočila, tak to nebylo dobré. Když jsem šla na ten poslední závod, tak jsem si říkal, děj se vůle boží, něco se stane a uvidíme. A dopadlo to. Radost měla i trenérka Petra Škábová.
Co vám říkala?
Pochválila mne, byla ráda, že jsem to zaplavala. A trošku mi vynadala za to, že jsem rozjížděla skoro stejně, jela jsem čistou dvoustovku, což by se nemělo stávat. Vynadala mi klasicky za obrátky, víme, že tam je spousta rezerv. I kdy jsme na nich pracovali, tak pořád je co zlepšovat.
Na co myslíte při závodech když skočíte do bazénu?
Podle mě je nejlepší, když všechno pustíte z hlavy. Ale záleží asi na každém. U mě je to takové, že mě očekávání strašně sváže a říkám si, musím rozjet tolik a tolik, teď musím toto a tamto. Většinou, když tam jdu uvolněná, v hlavě mi hraje třeba nějaká písnička, tak je to většinou lepší.
Plavání bolí, když ho děláte naplno. Viděla jsem spoustu míst na světě, ale většinou to byl jen bazén a hotel.
Martina Elhenická, reprezentantka České republiky v plavání
Bolí plavání?
Strašně bolí. Bolí, když plavete naplno. Plavci mají spoustu problémů s rameny, s lokty, se vším možným.
Vnímáte soupeřky v bazénu?
Vnímám, vidím je. Občas je vidím, jak je předjíždím, jindy naopak, jak předjíždí ony mě. Ale většinou s tím stejně nic neuděláte.
Díky plavání jste už určitě viděla pořádný kus světa, ne?
To je vtipné, říká to každý. Ale viděla jsem určitě spoustu míst na světě, ale většinou to byl jen bazén a hotel a nic mezi tím.
Neříkejte, že se vám nějaká země nelíbila? Že jste ji neměla možnost aspoň maličko poznat?
Měli jsme možnost poznat dva roky zpátky, když jsme byli na Tchaj-wanu, kde nám skončila univerziáda, dostali jsme týden volna. Tak jsme měli možnost cestovat, ale abych pravdu řekla, tak se mi tam moc nelíbilo.
Ale kam byste se ráda vracela?
Je spousta zemí, kam bych se ráda jednou podívala. Ovšem opravdu podívala a nekoukala jen do bazénu.
Čtěte také
A kde je nejlepší bazén, kde se vám nejlépe plave?
To je zajímavá otázka. Tak řekněme, mám ráda bazén v Římě, kam jezdíme skoro každé léto. Je to dlouhý bazén, venkovní a je to vlastně i lidmi, kteří tam umí udělat super atmosféru. Oni mají to plavání fakt rádi. To třeba tady u nás není. Tady se většinou nikdo nepřijde podívat a fandit.
Okusíte i vodu v bazénu v japonském Tokiu příští rok na olympiádě?
Zatím mám splněný jen B limit, který účast nezaručuje. Potřebuji plavat ještě o něco rychleji, potřebuji si zlepšit osobák a zapracovat na těch obrátkách.
Jak odhadujete, kdy bychom se to mohli dozvědět?
Vědět se to bude najisto až v červnu.
Tak vám každopádně držíme palce, ať se to povede.
Děkuji vám.
A moc děkujeme, že jste dnes připlavala sem k nám do Českého rozhlasu Hradec Králové. Trutnovská plavkyně, česká reprezentantka Martina Elhenická byla naším hostem.
Děkuji za pozvání. Na shledanou.
Související
-
Ať je vám všem do skoku, vzkazuje Jiří Soukup, v 91 letech ikona českého vytrvalostního sportu
Jiří Soukup už má na bedrech devět křížků a je stále vitální, dobře naladěn, pořád s jiskrou v oku. Kdo by se nechtěl dožít tak požehnaného věku, navíc v takové kondici?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.