Miloš Pochobradský: Pracovat s motorovou pilou bohužel určitě nikoho distančně nenaučíme
Školy pokračují v postupném návratu k běžnému režimu. Do tříd se vrátili studenti maturitních ročníků a po zhruba měsíční přestávce se otevřely například školní dílny nebo jiné části praktické výuky. Studenti lesnické akademie v Trutnově se hned od rána vydali do lesa.
S ředitelem Lesnické akademie Milošem Pochobradským a se studenty prvního ročníku stojíme na pasece ve školním polesí, kolem dokola hoří ohně a přes dým není vidět dál než na pár kroků.
„Uklízíme tady paseku. To znamená, že odstraňujeme zbytky po těžbě. Větve, vršky stromů, zlomy, vše spolu se studenty pálíme."
Čtěte také
Studenti si praxi v lese po měsíčním výpadku užívají.
„Jsou ve škole chvíli. V září nastoupili jako prvňáčci. Už tedy v září stihli dva dny praxe, potom nám to bohužel situace přerušila. Takže teď pokračují ve své zahájené praxi."
Výuka i praxe se rozjíždí pozvolna, na všech je znát, že jsou hlavně rádi, že se zase potkali a že začínají fungovat normálně.
„Dnes nám ještě nic neříkali. Ale už při prvních dnech praxe nám vysvětlovali bezpečnost a všechny další praktické věci," říká Doubravka, jedna ze studentek prvního ročníku.
První a druhé ročníky se vedle uklízení pasek učí třeba sázet stromky, od třetího ročníku přijdou na řadu těžební praxe včetně například práce s motorovou pilou, ve čtvrtém ročníku je už praxe individuální a odborná.
Čtěte také
A právě to, že se studenti mohli vrátit k praxi, považuje ředitel Miloš Pochobradský za klíčové.
„Pracovat s motorovou pilou určitě nikoho nenaučíme distančně. Takže jsme rádi, že se studenti vrací do praxe. Hned jsem povolal třetí ročníky na těžební praxe, které mají tento a příští týden."
Zatímco do terénu na praxi mohou v maximálně dvacetičlenných skupinkách všichni, k prezenční výuce ve třídách se vrátili zatím jen studenti maturitního ročníku. A jsou rádi, že už nemusí sedět doma, výpadek není zrovna v tomhle pro ně tak důležitém roce příjemný.
Česká lesnická akademie v Trutnově
má 165 letou tradici. Poskytuje střední vzdělání v oblasti lesnictví a ochrany přírody v učebních a maturitních oborech ukončených závěrečnou a maturitní zkouškou. Vyšší odborné lesnické vzdělání je ukončené absolutoriem. Jako jediná lesnická škola v České republice zajišťuje výuku operátorů těžebně dopravních strojů.
„Je to velký problém. Protože jsme to měli vlastně už v druhé polovině třetího ročníku. A teď zase část první poloviny čtvrtého ročníku, tak je to prakticky nejdůležitější část k praktické maturitě. Tam nám toho chybí hodně," říká student Vojta a doufá, že už k žádnému dalšímu přerušení výuky nedojde.
Související
-
Začaly opět praxe pro žáky středních škol. Jenže někteří z nich začínají v podstatě úplně od začátku
Seznámení se s bezpečností práce, stroji a nářadím. Tak vypadaly první hodiny praxe po dlouhé pauze v dílnách na středních školách v Královéhradeckém kraji.
-
Praktickou výuku provonělo jehličí. V kopidlenské zahradnické škole vážou studenti adventní dekorace
V dílnách zámeckého areálu Střední školy zahradnické v Kopidlně se s návratem žáků do praktické výuky rozvonělo jehličí. Někteří uvázali své úplně první adventní věnce.
-
Poprvé v historii začali mistři na novopackém učilišti péct cukroví bez žáků. Ti museli zůstat doma
Šest žen a jeden mistr pekařský, tak přesně tenhle tým zahájil výrobu vánočního cukroví v učňovském středisku Střední školy gastronomie a služeb v Nové Pace.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Milionové odměny pro vedení jsou v mezích, říká Králíčková. Výsměch, reaguje akademik Farkaš
-
Pekarová Adamová nebude obhajovat mandát. ‚Doporučili mi to lékaři‘
-
Z dětského domova už zpět do rodiny nechci, říká 17letá Anna, která se podívala s divadlem i do USA
-
ONLINE: Marco Rubio a Sergej Lavrov jednali v Rijádu. Ukrajina se rozhovorů neúčastnila