Městské lesy Hradec Králové chtějí za 4 miliony korun oživit areál Stříbrného rybníka

14. prosinec 2019 09:56

Čtyři miliony korun chtějí v první fázi investovat do obnovy rekreačního areálu Stříbrný rybník Městské lesy Hradec Králové. Ty kemp převzaly po bývalém nájemci, společnosti BK Tour. Podobnou částkou by se na investicích do areálu mohlo podílet i město. Stávající chatky totiž nutně potřebují opravu a v plánu je i úprava pláží a vytvoření lesoparku. Na návštěvu kempu vyrazil reportér Václav Pilný.

Už příští sezónu budou mít návštěvníci možnost zahrát si minigolf nebo vyzkoušet laser game.

Čtěte také

S ředitelem hradeckých městských lesů Milanem Zerzánem vcházíme do prostoru kempu Stříbrný rybník. V jakém stavu přebrali celý areál?
„Nazval bych to takovým retro areálem. Má to sice své kouzlo, ale je to vlastně stav ze 70. let minulého století, kdy se to postavilo. To znamená i vybavení chatek, přímotopy i veškeré zázemí je z oné doby. Tady se zastavil čas."

Součástí kempu na Stříbrném rybníku je také poloostrov se spoustou suchých stromů.
„Z našeho lesnického pohledu s tím nemáme takový problém, zkrátka souše tam jsou. Borovice v zimě vytěžíme a pod nimi je spousta mladých stromků, kterým dáme šanci. Ta údržba zde mohla probíhat už dříve. Dnes se budeme snažit vrátit tomu prostoru les z dřívější doby."

Koupání v přírodních koupalištích (ilustrační)

Když se podíváme z čela poloostrova na pláže, které lemují vodu, tak jsou zarostlé rákosím.
„To rákosí úplně všechno nevadí. Protože i jeho kořeny čistí vodu. Tedy nebudeme se snažit zničit veškerý porost, který tady je, ale v místech, kde je tobogán a v místech určených pro koupání budeme to chtít upravit tak, aby tam onen rákos nebyl. Ale v nějaké rozumné míře tady být může."

Ani současné sociální zařízení neodpovídá úplně moderním standardům

„Je to tedy s otevřeným výhledem na vodní plochu, kdybyste si otevřel dvířka, tak koukáte ven. Je tady také onen kdysi pověstný kanálek na čůrání a takové věci. Takže cokoliv nového uděláme, tak bude lepší," vysvětluje Milan Zerzán.

Čtěte také

Jaké změny se tedy chystají pro nadcházející letní sezónu, která bude pro hradecké městské lesy první na Stříbrním rybníku?

„My to chceme rozhodně postavit na tom, že zde bude kvalitní jídlo a nová restaurace, když se nám povede dohoda. Potom tady budou různé programy pro veřejnost, abychom přitáhli Hradec na Stříbrňák. Budeme žádat o kluziště, na zimu ledovou plochu, bude tady pódium pro nějaké večerní koncerty. Podmínkou města je, že nebude za koupání vybírat vstupné, takže my ten prostor využijeme, podobně jako v zahraničí, jako nástupní místo do lesa," dodává Milan Zerzán.

autoři: Václav Pilný , baj
Spustit audio

Související