Medvědům z náchodského zámku kazí zimní spánek vysoké venkovní teploty

8. leden 2020 10:14

Vysoké zimní teploty ruší spánek medvědů hnědých, kteří trvale žijí v původním hradním příkopu náchodského zámku. Samice Dáša a samec Ludvík by správně v tomto období měli tvrdě spát, bohužel se jim to díky počasí nedaří. 

Za ošetřovatelkou Janou Vláškovou se pro podrobnosti vypravila reportérka Jana Házová.
„Ráno dostali ovesnou kaši s tvarohem a do toho celou skleničku medu, tak si to rozdělili na polovinu a zalezli si zpátky. Teď jsem tu podruhé, dala jsem každému rybu, čistou vodu, protože tu je zapotřebí v zimních měsících kontrolovat."

Medvědi dostávají také ovoce a zeleninu

V období, kdy by měla tato zvířata spát zimním spánkem, by v jejich výběhu nic takového nebylo.
„Mají opravdu jen takové pamlsky. Jejich pohyb je samozřejmě menší, nespí od rána do večera, ale polehávají a hodně odpočívají. Jsou takoví zpomalení, je na nich vidět ten zimní režim. Kdyby bylo mínus deset či patnáct stupňů, tak by určitě spali."

Čtěte také

Jak by vypadal ten správný zimní režim medvědů na náchodském zámku?

„Jsou zakrmení a už nehledají nic k jídlu. Ludvík se zahazuje slámou," směje se Jana Vlášková.

Neškodí to zvířatům na zdraví, že postrádají svůj přirozený zimní spánek?
„Oni si dávají odpočinek. Je to na nich vidět. Když cítí, že si potřebují lehnout, tak si lehnou. Kolikrát ráno přijdu a oni vůbec nevylezou."

Ludkvík na nás kouká ze svého brlohu

„Ani se mi nechce je lákat příliš ven. Jsem ráda, že leží a nabírají sílu. Máme výbornou slámu a když vidím, že si zdupou podestýlku, tak jim ještě přidám," dodává Jana Vlášková.

Medvěd Ludvík na náchodském zámku kvůli teplému počasí neusnul zimním spánkem

Pokud klesnou teploty trvaleji pod bod mrazu, je ještě šance, že oba medvědi na náchodském zámku usnou na delší dobu než jen několik hodin denně.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související