Mandragora v Kuksu, dopravní uzavírky v kraji a Dědkostav na Potštejně. NEJ reportáže týdne

17. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V bylinkové zahradě kukského areálu

Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.

Čtěte také

Vezmeme vás na místo, kde to nádherně voní, všechno krásně kvete, po zimě se probouzí. Tím kouzelným místem je bylinková zahrada na Kuksu. A mám vždy trošku obavy, co nám hlavní zahradník a botanik na Kuksu Jiří Pirner přiveze do studia, protože jednou to byla i bylinka, kterou když rozžvýkáte, tak vám zdřevění celá pusa.

"Mandragora je halucinogenní rostlina, působí jako hypnotikum. Její semena a hlavně kořen mají omamné účinky na člověka. Že se nám ji podařilo v bylinkovíé zahradě na Kuksu vypěstovat, to považuji opravdu za unikát," říká Ing. Jiří Pirner, zahradník a botanik hospitalu Kuks.

Čtěte také

V Královéhradeckém kraji začínají v těchto dnech některé silniční uzavírky. Stavební práce na opravách silnic během letošního roku přibrzdí dopravu na desítkách míst, kraj chce do oprav investovat kolem 900 miliónů korun a i s investicemi státu to bude téměř 5 miliard. Podrobnosti zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.

Pokud jde o zásadní květnové uzavírky, jsou celkem čtyři. V pondělí začala stavba nového mostu, kvůli které je úplně uzavřená silnice z Orlického Záhoří do Rokytnice v Orlických horách, tady vede objízdná trasa přes Bartošovice a Neratov a hotovo bude v srpnu. Další omezení čekejte na silnici v Horním Maršově, kde začala stavba mostního provizoria na hlavním tahu do Pece pod Sněžkou, tady počítejte s kyvadlovým provozem.

Čtěte také

Je vám zhruba 70 let, máte dost elánu, volného času a bydlíte v Potštejně na Rychnovsku? Pak se můžete přidat k ostatním seniorům a pod místní značkou Dědkostav s nimi opravovat hrad. Svůj volný čas, um i námahu do práce vkládají pod dohledem odborníků už více než 10 let.

Na postup prací dohlížejí tedy odborníci, aby to Dědkostav nepřehnal a nepostavil nový hrad. „To ne, opravují se původní trosky zdí a jejich výšku určí vždy odborníci. Opravuje se to maximálně do původní výšky, aby bylo vše bezpečné. Pokud budou návštěvníci chodit kolem, aby to neohrožovalo jejich zdraví."

Antonín Bitnar je prý nejstarším členem Dědkostavu. „No, je mi 74 let. Už mě bolí všechno. Ale my to bereme jako sport, ne jako práci. Pro nás je to zábava, dá se říct."

autor: baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.