„Ztracený“ hrad, Hradec má novou hlavní architektku a Koupaliště ve Včelném. NEJ reportáže týdne
Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.
Čtěte také
Uděláme si hezký prázdninový výlet za poznáváním a za historií. Navštívíme spolu české Pompeje, tedy hrad Vízmburk, který se na několik století doslova ztratil nad údolím řeky Úpy v Havlovicích na Náchodsku, než přišli na přelomu 70. a 80. let minulého století archeologové, kteří ho doslova vyhrabali ze země.
A jejich pokračovatelé ze Sdružení pro Vízmburk z něj zase udělali velké turistické lákadlo Královéhradeckého kraje. Jedním z nich je i současný správce hradu Lukáš Králík. „Žena mi řekla, běž na hrad, tam ti bude líp. Nebyl jsem u rekonstrukce, přišel jsem k hotovému hradu a začal vymýšlet, co s ním dál.“
Čtěte také
Hlavní architektkou města Hradce Králové bude od 1. září Šárka Dlouhá. Uspěla ve výběrovém řízení, jeho výsledek schválili radní města. Jejím hlavním úkolem bude dokončení přípravy nového územního plánu města, který radnice tvoří od roku 2010, říká náměstek primátorky Adam Záruba zvolený za Změnu pro Hradec.
„Co si já od ní slibuji, jsou i nějaké nové pohledy na řadu problémů, které tady ve městě máme. Shodli jsme se na tom, že bychom chtěli výrazně více realizovat architektonických soutěží, velký důraz klást na kvalitu veřejného prostoru, na adaptaci na klimatickou změnu a také na spolupráci s veřejností,“ doplňuje náměstek primátorky Hradce Králové Adam Záruba.
Čtěte také
Teď je čas na letní koupání, na čistou vodu, pohodu a odpočinek. Redaktorka Vlaďka Wildová nás zavede na přírodní koupaliště ve Včelném v Rychnově nad Kněžnou. Když si totiž přečetla recenze, z nichž vybíráme třeba: skvělé koupaliště, příjemně chladná voda, málo lidí, klid a pohoda, převlékárny i WC čisté, občerstvení a zmrzlina, tak se o tom všem chtěla přesvědčit.
Přírodní koupaliště ve Včelném v Rychnově nad Kněžnou vyhledávají spíše rodiny s menšími dětmi, ale také senioři. Každopádně si tam na své přijdou ti, kteří mají rádi klidnější prostředí. I když místa je tu dost a bazény jsou prostorné. A také tady mají velkou žábu.
Související
-
Létající Čestmír hledá v Hradci Králové místa, kde je největší horko. Vše zapisuje do digitální mapy
Nad Hradcem Králové mohou lidé v těchto dnech zahlédnout dron. Létá víc než 100 metrů nad zemí a termovizním objektivem mapuje městskou památkovou rezervaci.
-
Asi jako jediný zpívám o mrtvých zvířatech, přesto si mě rády zvou i zooparky, směje se Michal Horák
Písničkář, muzikant, učitel a hlavně muž, který rád baví ostatní a dokáže si užít se všemi i chvíle, kdy se něco nepovede. To je Michal Horák z Vysoké nad Labem.
-
770 let od první písemné zmínky o Náchodě. My ale slavíme 365 dní v roce, říká starosta Jan Birke
Rok 2024 je pro Náchod významným milníkem, protože letos to je 770 let od první písemné zmínky o městě. Nejen o tom si povídáme s náchodským starostou Janem Birke.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.